Serwis informacyjny

Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza

Data dodania: czwartek, 25 lutego 2016, autor: nuclear.pl

W dniu 23.02.2016 roku z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej oraz Komitetu Obywatelskiego "TAK dla Atomu w Gminie Choczewo" odbyła się w Sejmie konferencja „Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza”.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Celem spotkania było pozyskanie wsparcia politycznego i legislacyjnego polskich parlamentarzystów dla zintensyfikowania prac wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce.
Podczas konferencji omówione zostały:

  • Ekonomiczne aspekty elektrowni jądrowej - prof. Andrzej Strupczewski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych),
  • Możliwości pozyskania uranu w Polsce - prof. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej),
  • Aktualny stan prac nad elektrownią jądrową w Polsce - przedstawiciel inwestora, Tomasz Kwiatkowski Dyrektor Zadania PGE EJ1 Sp. z o.o.
Swoje wystąpienie na konferencji mieli również przedstawiciele mieszkańców gm. Choczewo. Po każdej prezentacji następowała seria pytań od parlamentarzystów i przedstawicieli mediów.

Ważne miejsce podczas debaty zajęła tematyka kosztów wytwarzania energii w elektrowniach jądrowych. Profesor Andrzej Strupczewski szczegółowo omówił dane do określenia nakładów inwestycyjnych i łączne koszty ponoszone przez społeczeństwo przy wytwarzaniu energii z różnych źródeł.

Silnym argumentem za elektrownią jądrową umiejscowioną nad Bałtykiem jest stabilizacja systemu energetycznego kraju. Praca takiej elektrowni to niskie koszty ekonomiczne i środowiskowe. Ważne w obliczu faktu, że dzisiaj aż 70 proc. terytorium Polski pokrywa z różnym natężeniem smog, a 45 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza, do którego przecież przyczynia się i energetyka zawodowa i spalanie węgla w domowych piecach. Jednakże walka ze źródłami niskiej emisji wymaga zapewnienia alternatywnych źródeł niedrogiej energii.

Elektrownie jądrowe są zasadniczym światowym niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej. W Unii Europejskiej dostarczają one ponad połowę "czystej" energii. Już w 2007 roku Parlament Europejski stwierdził, że bez energetyki jądrowej starania o obniżenie emisji dwutlenku węgla nie mają szans powodzenia. Dwa miesiące temu, W dniu 15 grudnia Parlament Europejski uchwalił rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stworzenia warunków do budowy w UE nowych EJ, jako jednego z ważnych źródeł niskoemisyjnych.

Podsumowanie wniosków z konferencji zostały zawarte w liście do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Sygnowany przez uczestników konferencji dokument prezentował argumenty przemawiające za rozwojem energetyki jądrowej w Polsce jako jednego z ważnych czynników sprzyjających realizacji nowego programu rozwoju gospodarczego kraju.

- Energia jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, niezależne od warunków meteorologicznych. Elektrownie jądrowe osiągają najwyższe współczynniki wykorzystania mocy zainstalowanej, np. w USA od szeregu lat powyżej 90%, podczas gdy dla wiatru wskaźnik ten wynosi średnio 20% mocy a w najlepszych lokalizacjach 25%, a dla słońca około 11 % średnio w ciągu roku. W sąsiednich Niemczech normalnym zjawiskiem są przerwy w produkcji energii z wiatraków sięgające 5 dni i 5 nocy... Uwidoczniło się to czasie ostatniego lata, będąc przyczyną 20. stopnia zasilania i niezwykle kosztownych dla gospodarki ograniczeń w dostawach energii W tym czasie energie wiatrowe (ponad 3000 MW mocy zainstalowanej w Polsce) a także inne źródła OZE nie były w stanie dostarczyć więcej niż 100 MW mocy. Brak stabilnego źródła energii był aż nadto widoczny – czytamy w liście do Wicepremiera.

Pełny zapis wideo z tego spotkania udostępniono na stronach Sejmu http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=E6CDFF881AF7CAAFC1257F5A003614CD#


Podziel się z innymi


Komentarze