Serwis informacyjny
Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza
Data dodania: czwartek, 25 lutego 2016, autor: nuclear.pl
W dniu 23.02.2016 roku z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej oraz Komitetu Obywatelskiego "TAK dla Atomu w Gminie Choczewo" odbyła się w Sejmie konferencja „Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza”.
Celem spotkania było pozyskanie wsparcia politycznego i legislacyjnego polskich parlamentarzystów dla zintensyfikowania prac wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce.
Podczas konferencji omówione zostały:
- Ekonomiczne aspekty elektrowni jądrowej - prof. Andrzej Strupczewski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych),
- Możliwości pozyskania uranu w Polsce - prof. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej),
- Aktualny stan prac nad elektrownią jądrową w Polsce - przedstawiciel inwestora, Tomasz Kwiatkowski Dyrektor Zadania PGE EJ1 Sp. z o.o.
Ważne miejsce podczas debaty zajęła tematyka kosztów wytwarzania energii w elektrowniach jądrowych. Profesor Andrzej Strupczewski szczegółowo omówił dane do określenia nakładów inwestycyjnych i łączne koszty ponoszone przez społeczeństwo przy wytwarzaniu energii z różnych źródeł.
Silnym argumentem za elektrownią jądrową umiejscowioną nad Bałtykiem jest stabilizacja systemu energetycznego kraju. Praca takiej elektrowni to niskie koszty ekonomiczne i środowiskowe. Ważne w obliczu faktu, że dzisiaj aż 70 proc. terytorium Polski pokrywa z różnym natężeniem smog, a 45 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza, do którego przecież przyczynia się i energetyka zawodowa i spalanie węgla w domowych piecach. Jednakże walka ze źródłami niskiej emisji wymaga zapewnienia alternatywnych źródeł niedrogiej energii.
Elektrownie jądrowe są zasadniczym światowym niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej. W Unii Europejskiej dostarczają one ponad połowę "czystej" energii. Już w 2007 roku Parlament Europejski stwierdził, że bez energetyki jądrowej starania o obniżenie emisji dwutlenku węgla nie mają szans powodzenia. Dwa miesiące temu, W dniu 15 grudnia Parlament Europejski uchwalił rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stworzenia warunków do budowy w UE nowych EJ, jako jednego z ważnych źródeł niskoemisyjnych.
Podsumowanie wniosków z konferencji zostały zawarte w liście do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Sygnowany przez uczestników konferencji dokument prezentował argumenty przemawiające za rozwojem energetyki jądrowej w Polsce jako jednego z ważnych czynników sprzyjających realizacji nowego programu rozwoju gospodarczego kraju.
- Energia jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, niezależne od warunków meteorologicznych. Elektrownie jądrowe osiągają najwyższe współczynniki wykorzystania mocy zainstalowanej, np. w USA od szeregu lat powyżej 90%, podczas gdy dla wiatru wskaźnik ten wynosi średnio 20% mocy a w najlepszych lokalizacjach 25%, a dla słońca około 11 % średnio w ciągu roku. W sąsiednich Niemczech normalnym zjawiskiem są przerwy w produkcji energii z wiatraków sięgające 5 dni i 5 nocy... Uwidoczniło się to czasie ostatniego lata, będąc przyczyną 20. stopnia zasilania i niezwykle kosztownych dla gospodarki ograniczeń w dostawach energii W tym czasie energie wiatrowe (ponad 3000 MW mocy zainstalowanej w Polsce) a także inne źródła OZE nie były w stanie dostarczyć więcej niż 100 MW mocy. Brak stabilnego źródła energii był aż nadto widoczny – czytamy w liście do Wicepremiera.
Pełny zapis wideo z tego spotkania udostępniono na stronach Sejmu http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=E6CDFF881AF7CAAFC1257F5A003614CD#