Serwis informacyjny

Polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe na wystawie World Nuclear Exibition w Paryżu

Data dodania: wtorek, 12 lipca 2016, autor: nuclear.pl

W dniach 28-30 czerwca 2016 roku odbyły się w Paryżu II Międzynarodowe targi przemysłu jądrowego, w których udział pod patronatem Ministerstwa Energii wzięły również polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe posiadające kompetencje, możliwości i doświadczenia w realizacji projektów dla przemysłu jądrowego. Ekspozycje były częścią zorganizowanego przez Ministerstwo Energii polskiego stoiska narodowego.

World Nuclear Exibition 2016, fot. ME
World Nuclear Exibition 2016, fot. ME

Polskę na targach reprezentowały przedsiębiorstwa - FUD, Olmex, Rockfin, Stocznia Gdańska oraz instytuty naukowe - Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Spawalnictwa.

Gośćmi drugiego dnia imprezy byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski oraz dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME dr Józef Sobolewski, którzy wspólnie wygłosili prezentację poświęconą założeniom i uwarunkowaniom realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. - Polska pomimo, że nie posiada jeszcze elektrowni jądrowych, dysponuje już kompetentnymi ośrodkami badawczymi i przedsiębiorstwami, które z powodzeniem realizowały i realizują określone projekty na rzecz energetyki jądrowej - podkreślił Andrzej Piotrowski w trakcie prezentacji promującej polski przemysł. Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii, zaznaczył, że celem działań Rządu jest zapewnienie jak największego udziału krajowych przedsiębiorstw w polskim projekcie jądrowym oraz ich wsparcie na arenie międzynarodowej.

W ramach prezentacji oferty NCBJ na targach przedstawiane były możliwości i obecne oraz przyszłe zastosowania jądrowego reaktora badawczego MARIA, wybrane modele przemysłowych akceleratorów liniowych, a także potencjał infrastruktury obliczeniowej i zespołu ekspertów powstałych w wyniku realizacji projektu Centrum Informatyczne Świerk.

Targi World Nuclear Exhibition są jednym z największych na świecie tego typu przedsięwzięć poświęconych energetyce jądrowej. Tegoroczna edycja zgromadziła w Paryskim centrum wystawienniczym Le Bourget ponad 700 wystawców oraz ponad 10 tysięcy zwiedzających.


Podziel się z innymi


Komentarze