poprzednie « wiadomości (21-30) z 45 » następnenauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę, na mocy której Reaktor MARIA przebada elementy budowanego we Francji reaktora termojądrowego ITER.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych do 27 maja 2022 roku trwają publiczne konsultacje dokumentów regulujących tematyczny przegląd obiektów jądrowych. Obiektem jądrowym podlegającym ocenie w Polsce jest pracujący w NCBJ badawczy reaktor MARIA.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, że pełnym powodzeniem zakończyły się prace prowadzone przez zespół reaktora MARIA, związane z badaniem materiałów konstrukcyjnych dla reaktorów czwartej generacji chłodzonych helem.
czytaj więcejnauka
W czwartek, 17 lutego 2022 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podczas spotkania z Dyrektorem instytutu prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem poruszyli wiele tematów dotyczących funkcjonowania i rozwoju NCBJ, m. in. przedłużenie licencji na eksploatację reaktora MARIA, wielkie projekty CERAD i PolFEL oraz status instytutów jądrowych w świetle rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
czytaj więcejmedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejmedycyna
Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych reaktor badawczy MARIA zdołał błyskawicznie zmienić harmonogram swojej pracy, żeby zapobiec brakom w dostawach medycznego molibdenu-99 spowodowanych usterką w holenderskim reaktorze HFR. Molibden-99 to radionuklid szeroko stosowany w diagnostyce i terapii onkologicznej.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, iż najnowszym projektem badawczym realizowanym w reaktorze MARIA jest testowanie komponentów budowanego w Granadzie urządzenia IFMIF-DONES (International Fusion Materials Irradiation Facility – DEMO Oriented Neutron Source).
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Zakładu Badań Reaktorowych NCBJ zaprojektowali sondę pozwalającą napromieniać próbki w temperaturze ponad 1000 stopni, czyli w warunkach jakie panują w reaktorach HTGR. Pierwsze badania w reaktorze MARIA wypadły bardzo obiecująco.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.
czytaj więcejnauka
28 grudnia 1963 roku uruchomiono w Instytucie Kurczatowa w Moskwie reaktor badawczy MR. Dlaczego o tym piszemy? Bo na nim oparta jest polska MARIA, od niego też być może w pewnej mierze pochodzi jej imię.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (21-30) z 45 » następne