poprzednie « wiadomości (31-40) z 46 » następnenauka
28 grudnia 1963 roku uruchomiono w Instytucie Kurczatowa w Moskwie reaktor badawczy MR. Dlaczego o tym piszemy? Bo na nim oparta jest polska MARIA, od niego też być może w pewnej mierze pochodzi jej imię.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zatwierdził raport z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR, z ang. Periodic Safety Review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. PSR jest jednym z narzędzi służącym poprawie bezpieczeństwa jądrowego w odniesieniu do obiektów jądrowych.
czytaj więcejbezpieczenstwo
W dniu dzisiejszym, przez media społecznościowe, po raz kolejny przelała się fala informacji o rzekomym zagrożeniu radiologicznym, nadciągającej z nad Ukrainy chmurze radioaktywnego pyłu bądź nawet o awarii reaktora badawczego MARIA w Świerku.
czytaj więcejnauka
Eksperymentalne stanowisko do produkcji 99Mo wiązką elektronów z akceleratora liniowego buduje w NCBJ Tobiasz Zawistowski ze studiów doktoranckich RadFarm. Badania nad nową metodą produkcji molibdenu 99, najważniejszego radioizotopu wykorzystywanego na potrzeby medycyny, prowadził w Canadian Light Source. Rozważana jest możliwość zastosowania podobnej metody produkcji także w Świerku.
czytaj więcejnauka
Państwowa Agencja Atomistyki rozpoczęła ocenę merytoryczną raportu z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR - ang. periodic safety review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i zakończyła się w marcu bieżącego roku.
czytaj więcejnauka
W Gdańsku zakończyło się międzynarodowe spotkanie poświęcone wymianie doświadczeń w zakresie wywozu wysokowzbogaconego paliwa jądrowego do kraju pochodzenia. Spotkanie trwało od 17 do 20 czerwca 2019 r. Spotkanie zorganizował Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).
czytaj więcejnauka
Mija 61 lat od pierwszej samopodtrzymującej się reakcji łańcuchowej rozszczepienia Uranu w Polsce. Pierwszy polski reaktor badawczy EWA uruchomiony w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, osiągnął stan krytyczny 31 maja 1958 roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Na zaproszenie Państwowej Agencji Atomistyki w dniu 18 marca 2019 r. przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych przedstawili plany na najbliższe lata dotyczące eksploatacji Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie oraz plany ubiegania się o decyzje dozoru jądrowego zatwierdzające podejmowane działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.
czytaj więcejnauka
Polska, pomimo że ma tylko jeden reaktor badawczy MARIA wypada znacznie lepiej pod względem liczby koordynacji niż kraje EU15 czy EU13 mające większy potencjał i wiedzę wynikającą z eksploatacji elektrowni jądrowych – wynika z analizy uczestnictwa Polski w programie EURATOM-Fission przygotowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.
czytaj więcejnauka
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prowadzi rekrutację na jedyne regularne studium podyplomowe z dziedziny energetyki jądrowej w Polsce! Jest to już VI wydanie studium.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 46 » następne