Serwis informacyjny

Sześciu naukowców NCBJ z odznaką „Za Zasługi dla Wynalazczości”

Data dodania: wtorek, 14 marca 2023, autor: nuclear.pl

Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało wczoraj, iż 6 pracowników Instytutu (Maciej Lipka, Piotr Mazerewicz, Marek Migdal, Anna Talarowska, Grzegorz Wojtania oraz Antoni Zawadka) otrzymali honorową odznakę „Za Zasługi dla Wynalazczości”.

Przyznane przez Prezesa Rady Ministrów wyróżnienie zostało wręczone w imieniu Minister Klimatu i Środowiska przez Annę Pogorzelską-Fuz za zaprojektowanie i uruchomienie w reaktorze MARIA eksperymentalnych sond termostatycznych ISTHAR i MAKARONI.

Sondy reaktorowe to urządzenia, które pozwalają napromienić próbki materiałowe, komponenty lub ich część w ściśle określonych warunkach np.: temperatura, ciśnienie, atmosfera gazu obojętnego itp. Za pomocą takich sond można przeprowadzić badania materiałowe komponentów termojądrowych i poznać zmiany właściwości materiałów narażonych na promieniowanie powstające podczas reakcji termojądrowych. Badania takie są potrzebne, aby z pełną wiedzą przystąpić do budowy reaktora, czy elektrowni jądrowej.

Reaktor badawczy MARIA znajdujący się w NCBJ jest idealnym miejscem do zainstalowania takich sond, ponieważ ma prawie 25x większy strumień neutronów niż reaktory HTGR, a to pozwala dużo szybciej zaobserwować zniszczenia, jakie powstają w materiałach podczas wielu dekad pracy elektrowni jądrowych.

O programie sond badawczych, w ramach którego powstały oba urządzenia, pisaliśmy już wcześniej. Linki do odpowiednich artykułów podajemy poniżej:

Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu, tym bardziej iż dwójka nagrodzonych to członkowie zespołu Fundacji nuclear.pl.

Źródło: nuclear.pl, NCBJ
Na zdjęciu nagrodzeni pracownicy NCBJ waz z przedstawicielką MKiŚ fot.NCBJ


Podziel się z innymi


Komentarze