Serwis informacyjny

Postępują prace likwidacyjne duńskiego reaktora badawczego DR3

Data dodania: czwartek, 23 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Postępują prace likwidacyjne duńskiego reaktora badawczego DR3, który pracował w latach 1960–2000 w Risø. Obecnie zakończono etap skuwania osłony biologicznej rdzenia wykonanej z mieszaniny betonu i stalowych śrucin, a likwidatorzy rozpoczynają przesuwanie w dół stalowego pomostu, na którym pracują.

Pomost był integralną częścią konstrukcji reaktora i jest największym jednolitym elementem, który trzeba usunąć – z betonowym korpusem związany był stalowymi dźwigarami nośnymi. Zostanie przesunięty z bieżącej lokalizacji w dół i zamontowany z powrotem, by umożliwić likwidatorom dalszą pracę.

Przed DR3 w Danii pracowały DR2 i DR1, kraj ten miał również zakłady produkcji paliwa jądrowego na własne potrzeby, wszystkie zostały już zlikwidowane. DR3 był brytyjskiego typu PLUTO i miał moc cieplną 10 MW.

Warto zauważyć, że w roku 2000 w krajach leżących nad Bałtykiem funkcjonowało 6 (DR2, DR3, Halden, FiR 1, R2 i MARIA) reaktorów badawczych, obecnie została z nich tylko MARIA, która jest jednym z zaledwie czterech europejskich (i 6 światowych) reaktorów produkujących na dużą skalę radioizotopy medyczne do terapii i diagnostyki nowotworów.

Zła sytuacja Europy związana z jej mocami produkcyjnymi dotyczącymi tych substancji znalazła już odzwierciedlenie w raportach dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej, nie przebiła się jednak póki co do świadomości decydentów.

Na zdjęciu obecny stan pozostałości reaktora DR3, fot. Dansk Dekommissionering


Podziel się z innymi


Komentarze