poprzednie « wiadomości (11-20) z 40 » następnemedycyna
Międzynarodowi eksperci związani z reaktorami badawczymi produkującymi radoizotopy medyczne, producenci pozareaktorowi i bezpośredni użytkownicy tych substancji wzywają do pilnego opracowania długoterminowej strategii, która zapobiegnie krytycznemu brakowi możliwości produkcyjnych i badawczych związanych z radioizotopami medycznymi. Wspólnie wnioskują o opracowanie wspólnych zasad postępowania, które będą stymulować bardzo potrzebne inwestycje i zmiany polityk.
czytaj więcejnauka
Postępują prace likwidacyjne duńskiego reaktora badawczego DR3, który pracował w latach 1960–2000 w Risø. Obecnie zakończono etap skuwania osłony biologicznej rdzenia wykonanej z mieszaniny betonu i stalowych śrucin, a likwidatorzy rozpoczynają przesuwanie w dół stalowego pomostu, na którym pracują.
czytaj więcejmedycyna
Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Raka. Rocznie w Polsce na nowotwory złośliwe zapada ok. 200 tysięcy osób. Szacuje się, że 1/3 z nas zachoruje w swoim życiu na tę chorobę.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało o szczegółach współpracy z Koreańskim Instytutem Badań Energii Atomowej (KAERI).
czytaj więcejnauka
Koreańskie centrum badawcze KAERI (Korea Atomic Energy Research Institute) podpisało list intencyjny z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w sprawie opracowania nowego typu paliwa do polskiego reaktora badawczego MARIA.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę, na mocy której Reaktor MARIA przebada elementy budowanego we Francji reaktora termojądrowego ITER.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych do 27 maja 2022 roku trwają publiczne konsultacje dokumentów regulujących tematyczny przegląd obiektów jądrowych. Obiektem jądrowym podlegającym ocenie w Polsce jest pracujący w NCBJ badawczy reaktor MARIA.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, że pełnym powodzeniem zakończyły się prace prowadzone przez zespół reaktora MARIA, związane z badaniem materiałów konstrukcyjnych dla reaktorów czwartej generacji chłodzonych helem.
czytaj więcejnauka
W czwartek, 17 lutego 2022 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podczas spotkania z Dyrektorem instytutu prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem poruszyli wiele tematów dotyczących funkcjonowania i rozwoju NCBJ, m. in. przedłużenie licencji na eksploatację reaktora MARIA, wielkie projekty CERAD i PolFEL oraz status instytutów jądrowych w świetle rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
czytaj więcejmedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-20) z 40 » następne