Serwis informacyjny

53 lata temu rozpoczęto budowę reaktora MARIA

Data dodania: piątek, 16 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

16 czerwca 1970 roku w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) w Świerku pod Warszawą rozpoczęto budowę reaktora MARIA.

Reaktor, który krytyczność osiągnął po raz pierwszy 18 grudnia 1974 roku, to wysokostrumieniowy reaktor badawczy typu basenowego, z paliwem umieszczonym w specjalnych rurowych kanałach paliwowych, o projektowej nominalnej mocy termicznej 30 MW i gęstości strumienia neutronów termicznych w rdzeniu wynoszącej 10^14 n/cm2s.

Kanały paliwowe wraz z pozostałymi elementami rdzenia reaktora, takimi jak: bloki moderatora berylowego i reflektora grafitowego, pręty pochłaniające, zasobniki z materiałami tarczowymi znajdują się w tzw. koszu rdzenia w basenie reaktora pod siedmiometrową warstwą wody.

Basen jest konstrukcją betonową z wykładziną stalową i jest połączony śluzą z sąsiednim basenem przechowawczym, który pełni rolę krótkookresowego przechowalnika wypalonego paliwa i napromienionych elementów konstrukcyjnych oraz eksperymentalnych reaktora.

Reaktor MARIA wykorzystywany jest do napromieniowywania materiałów tarczowych służących do produkcji preparatów promieniotwórczych, do badań fizycznych z użyciem kanałów poziomych (głównie w zakresie fizyki materii skondensowanej), do naświetlania kryształów i domieszkowania krzemu, do badań stosowanych, np. z wykorzystaniem neutronowej analizy aktywacyjnej, a także w celach szkoleniowych.


Podziel się z innymi


Komentarze