Serwis informacyjny

Powstanie nowy reaktor badawczy, produkujący radioizotopy medyczne

Data dodania: sobota, 1 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

Według zapowiedzi dyrektora będzie on większy od obecnego, co zwiększy krajowe możliwości w diagnostyce i terapii nowotworów.

Produkowane będą w nim kluczowe radioizotopy takie jak molibden-99, lutet-177, jod-131. Prowadzone przy jego wykorzystaniu będą też badania nad terapią glejaków mózgu (BNCT). Jak wszystkie reaktory badawcze, produkujące izotopy medyczne będzie chłodzony i moderowany wodą, tak by zapewnić maksymalizację strumienia neutronów przy jednoczesnej minimalizacji temperatury w rdzeniu.

– Praca, którą wykonujemy ratuje i podnosi jakość życia tysięcy istnień ludzkich – mówi dyrektor ośrodka badawczego. – Nowy reaktor będzie produkować zaawansowane leki przeciwnowotworowe przez następne 75 lat i umocni pozycję naszego ośrodka jako ważnego europejskiego i światowego ośrodka ich produkcji.

Rzecz dzieje się niestety nie w Polce, aw USA i dotyczy budowy następcy reaktora MURR na Uniwersytecie Missouri. W Polsce natomiast od kilku tygodni znana jest sprawa problemów finansowych reaktora MARIA, który jest jednym z zaledwie czterech dużych europejskich producentów radioizotopów medycznych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzorujące Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w odpowiedzi na niedawną interpelację poselską zacytowało opinię Dyrektora NCBJ, pisząc:

„Według dyrektora NCBJ występuje brak wystarczającej ilości środków potrzebnych do utrzymania wykwalifikowanego personelu, a także przyciągnięcia nowych pracowników. Rozwiązanie tego problemu przy pomocy środków budżetowych jest trudne ze względu na ograniczone możliwości budżetu państwa oraz uwarunkowania prawne.”

Problem niekonkurencyjności płac w wielu polskich instytucjach państwowych jest oczywiście dobrze znany i NCBJ nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, tym niemniej w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której odejście z pracy wąskiej grupy specjalistów mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych skutków nie tyle nawet dla polskiej nauki, co dla polskich pacjentów, a z drugiej strony z uwagi na niewielką liczebność obsługi reaktora, środki budżetowe niezbędne do zabezpieczenia jej dalszej pracy nie powinny być wielkim obciążeniem dla budżetu państwa. Samo ministerstwo wskazuje bowiem:

„...fakt [ewentualnego zamknięcia MARII – przyp. nuclear.pl] wpłynąłby także niekorzystnie na system ochrony zdrowia w dziedzinie medycyny nuklearnej.”

Na zdjęciu reaktor MURR, fot. Uniwersytet Missouri, cytaty z początku tekstu są autentyczne i pochodzą z notki prasowej tego uniwerstyetu. Problem MARII również jest prawdziwy.


Podziel się z innymi


Komentarze