Serwis informacyjny

NuScale Power ogłasza wzrost mocy swojego reaktora SMR o kolejnych 25%

Data dodania: wtorek, 10 listopada 2020, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma NuScale Power ogłosiła wyniki swoich analiz, zgodnie z którymi każdy moduł NuScale Power Module™ może wytwarzać o 25% więcej energii, uzyskując maksymalnie 77 MWe brutto na moduł, co we flagowej 12-modułowej elektrowni daje łączną moc brutto 924 MWe. Ponadto NuScale wprowadzi elektrownie o mniejszych rozmiarach składające się z czterech lub sześciu modułów, dla których łączna moc brutto wyniesie odpowiednio 308 i 462 MWe.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

- Nasi inżynierowie jeszcze raz udowodnili, że technologia NuScale odznacza się najwyższą klasą, pozwalając na oszczędność i elastyczność dla klienta na poziomie dotychczas niespotykanym na rynku energii jądrowej, bez żadnego uszczerbku na bezpieczeństwie naszych konstrukcji, które jest niezrównane - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale. - Swym nowym rozwiązaniem NuScale potwierdza czołową pozycję w wyścigu o komercjalizację małych reaktorów modułowych - stwierdził prezes Hopkins.

Zgodnie z założeniami zwiększenie mocy 12-modułowego małego reaktora jądrowego NuScale o dodatkowych 25% pozwoli na obniżenie bieżących nakładów inwestycyjnych („overnight capital cost”) z 3600 USD za kW do 2850 USD za kW. Co więcej, obecny rozmiar skalowalnej 12-modułowej elektrowni sprawi, że stanie się ona realną konkurencją dla reaktorów o mocy liczonej w GW. Zwiększenie mocy uzyskano bez większych zmian w technologii elektrowni.

Mniejsze reaktory zapewnią klientom NuScale większą elastyczność pod względem rozmiaru, mocy, bieżącej eksploatacji i kosztów. Ponadto będą posiadały innowacyjną i uproszczoną konstrukcję zajmującą mniej przestrzeni, skracając czas trwania budowy i zmniejszając koszty. Dzięki nowemu rozwiązaniu NuScale może wyjść naprzeciw szerszej grupie potrzeb klientów, włączając w to małe sieci energetyczne na wyspach czy potrzeby społeczności żyjących poza zasięgiem sieci, jak również obiekty przemysłowe i państwowe. Może ono również stanowić zamiennik elektrowni węglowych, ułatwiając klientom przestrzeganie wymogów emisyjnych.

Zwiększenie poziomu maksymalnej mocy reaktora podlega procesowi regulacyjnemu. W związku z tym w 2022 roku NuScale planuje złożenie wniosek o zgodę (Standard Design Approval) do amerykańskiego Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC).

Jako pierwsze do oferty NuScale wprowadzone zostaną elektrownie cztero- i sześciomodułowe, choć dostępne będą również inne konfiguracje. Rozwiązania oparte na małych reaktorach są konkurencyjne pod względem oszczędności i bazują na wiodącej w branży technologii NuScale Power Module™. Ponadto ich bezpieczeństwo zostało zatwierdzone przez US NRC. Podobnie do flagowej elektrowni NuScale nowe, mniejsze konfiguracje w dalszym ciągu będzie można stosować w skalowalnych elektrowniach z zachowaniem wszystkich funkcji, parametrów i mocy niespotykanych w innych małych reaktorach modułowych. Pierwszy moduł NuScale zostanie oddany do użytku w 2027 roku.

Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, światowa spółka inżynieryjna, zaopatrzeniowa i budowlana z 60-letnimi tradycjami w dziedzinie komercyjnej energetyki jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze