poprzednie « wiadomości (531-540) z 767 » następnemedycyna
Projekt koordynowany przez Ośrodek Radioizotopów POLATOM został zakwalifikowany do finansowania w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych.
czytaj więcejnauka
Eksperymentalne stanowisko do produkcji 99Mo wiązką elektronów z akceleratora liniowego buduje w NCBJ Tobiasz Zawistowski ze studiów doktoranckich RadFarm. Badania nad nową metodą produkcji molibdenu 99, najważniejszego radioizotopu wykorzystywanego na potrzeby medycyny, prowadził w Canadian Light Source. Rozważana jest możliwość zastosowania podobnej metody produkcji także w Świerku.
czytaj więcejenergetyka
Jak wynika z opublikowanych w Dzienniku Ustaw rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 marca 2020 roku zmieniły się zakresy działań Ministra Aktywów Państwowych i Ministra Klimatu. Zgodnie z opublikowanymi dokumentami Minister Klimatu objął kierowanie energią jako działem administracji rządowej.
czytaj więcejbezpieczenstwo
Od czasów odkrycia promieniotwórczości i izotopów promieniotwórczych (radioizotopów) minęło ponad 100 lat. Od tego czasu uczeni, inżynierowie i technicy znajdują ciągle nowe możliwości wykorzystania promieniowania jonizującego w różnych dziedzinach działalności człowieka. Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań promieniowania jonizującego - jest wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie, konserwacji żywności, poszukiwaniu źródeł wody, diagnostyce i terapii medycznej, sterylizacji sprzętu medycznego, a także w wykrywaniu i usuwaniu zanieczyszczeń środowiska naturalnego.
czytaj więcejnauka
Na placu budowy Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie „CERAD” trwają intensywne prace budowlane. Widać już fundamenty przyszłego kompleksu laboratoriów, w którym będzie umieszczony m.in. cyklotron pozwalający na produkcję radionuklidów poprzez bombardowanie tarcz rozpędzonymi protonami, deuteronami i cząstkami alfa. Pracom sprzyja dobra pogoda.
czytaj więcejbezpieczenstwo
W dniach od 4 do 6 marca 2020 PAA gościła przedstawiciela Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej MAEA (ang. IAEA - International Atomic Energy Agency) Pana Jing Zhang, koordynującego ze strony MAEA udział polskich instytucji w Programie Współpracy Technicznej.
czytaj więcejbezpieczenstwo
W dniach 2-5 marca 2020 roku w siedzibie PAA odbyły się krajowe warsztaty organizowane wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) dotyczące oceny zagrożeń oraz podstawowego zagrożenia projektowego (ang. National Workshop on Threat Assessment and Design Basis Threat).
czytaj więcejenergetyka
Współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym to główne tematy rozmów ministra klimatu Michała Kurtyki z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii. W spotkaniach, które odbyły się w dniach 26-27 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, uczestniczył również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
czytaj więcejenergetyka
Minister Klimatu Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski spotkali się wczoraj z amerykańskim sekretarzem ds. energii Dan Brouillette oraz odbyli trzecie posiedzenie w ramach dialogu strategicznego w dziedzinie energii. W spotkaniu wziął udział również wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Tomasz Dąbrowski.
czytaj więcejenergetyka
Rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem wczorajszego Programu 1 Polskiego Radia, zapowiedział, iż ostateczne decyzje w sprawie Polskiego Programu Energetyki Jądrowej zapadną w tym roku.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (531-540) z 767 » następne