Serwis informacyjny

Müller: Decyzja w sprawie budowy EJ w tym roku

Data dodania: środa, 19 lutego 2020, autor: nuclear.pl

Rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem wczorajszego Programu 1 Polskiego Radia, zapowiedział, iż ostateczne decyzje w sprawie Polskiego Programu Energetyki Jądrowej zapadną w tym roku.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

- To jest taki obszar, który przez ostatnich kilkanaście, kilkadziesiąt lat był elementem długich dyskusji, ale myślę, że tych rozstrzygnięć możemy się spodziewać już w tym roku. W związku z tym teraz trwają negocjacje (…) Byłoby z mojej strony nieodpowiedzialne, gdybym wskazał, kto jest preferowany, bo to są rozmowy o dużych pieniądzach. Natomiast, faktycznie, to jest jeden z elementów, który ma realizować cele klimatyczne, bo jeżeli mamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla, to wybudowanie elektrowni atomowej jest bez wątpienia jednym z ważnych filarów dostarczania energii w Polsce – mówił cytowany przez IAR/Jedynka Piotr Müller.

W opinii ekspertów Portalu nuclear.pl, decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce i sposobie jej finansowania musi zapaść do końca tego roku. W przeciwnym wypadku nie będzie możliwe dotrzymanie zakładanych w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku terminów.

Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce wymaga budowy niezbędnej do jej rozwoju i funkcjonowania infrastruktury prawnej, organizacyjnej, instytucjonalnej, zaplecza naukowo-badawczego, systemu szkolenia kadr.

Zgodnie z założeniami dokumentu PEP40 uruchomienie pierwszego bloku (o mocy ok. 1-1,5 GW) pierwszej elektrowni jądrowej ma nastąpić w 2033 roku. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków co 2-3 lata. (o łącznej mocy ok. 6-9 GW).

Budowa elektrowni jądrowej

Aby to osiągnąć nakreślono następujące kamienie milowe: wybór technologii do 2021 roku, oraz rozpoczęcie budowy części jądrowej (pierwszy beton jądrowy) do 2024 roku. Należy przy tym pamiętać, iż ciągle trwają badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone przez PGE EJ1. Są one prowadzone na terenie gmin: Krokowa i Gniewino (lokalizacja „Żarnowiec”) oraz Choczewo (lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”). Decyzja w sprawie wyboru danej lokalizacji zostanie podjęta po przeprowadzeniu badań, przeanalizowaniu wyników, niestwierdzeniu wady zasadniczej, ocenie przydatności lokalizacji, w tym z punktu widzenia bezpieczeństwa jądrowego, sporządzeniu raportów z oceny oddziaływania na środowisko i lokalizacyjnego, a następnie uzyskaniu wymaganych prawem decyzji administracyjnych.

Elementem wymagającym czasu będzie również przygotowanie placu budowy, infrastruktury tymczasowej, wykonanie prac przygotowawczych czy wykopów. Prace te należy rozpocząć ok. 2 lata przed rozpoczęciem budowy części jądrowej (pierwszy beton jądrowy) planowanej obecnie na 2024 rok.

Szkolenie kadr dla elektrowni jądrowej

Kolejnym istotnym elementem jest szkolenie kadr na czas budowy, rozruchu i w końcu eksploatacji elektrowni jądrowej. Prowadzone dotychczas szkolenia dla edukatorów energetyki jądrowej czy nawet studia na różnych polskich uczelniach technicznych to jedynie zalążek potrzeb. Szkolenia te miały na celu dostarczenie uczestnikom ogólnej wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, niezbędnej do prowadzenia dalszego procesu dydaktycznego w tej tematyce.

Tymczasem blok o mocy 1000 MWe wymaga, według Nuclear Energy Institute, obsady 600-850 pracowników reprezentujących najróżniejsze specjalności z zakresu: zarządzania projektami, planowania, logistyki, mechaniki, IT, elektrotechniki i elektroniki, automatyki i układów pomiarowych, technik reaktorowych, ochrony radiologicznej czy radiometrii. Niektóre ze specjalności, jak np. operatorzy reaktora muszą posiadać unikalne doświadczenie poparte wieloletnią praktyką i odpowiednimi certyfikatami. Cały personel elektrowni musi posiadać wysoką kulturę w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. Według doświadczeń Nuclear Energy Institute, proces zatrudniania personelu elektrowni jądrowej powinien być prowadzony na 6 lat przed planowanym przekazaniem bloku do eksploatacji.


Podziel się z innymi


Komentarze