Serwis informacyjny

Trwają prace na budowie Centrum Radiofarmaceutyków CERAD

Data dodania: wtorek, 17 marca 2020, autor: nuclear.pl

Na placu budowy Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie „CERAD” trwają intensywne prace budowlane. Widać już fundamenty przyszłego kompleksu laboratoriów, w którym będzie umieszczony m.in. cyklotron pozwalający na produkcję radionuklidów poprzez bombardowanie tarcz rozpędzonymi protonami, deuteronami i cząstkami alfa. Pracom sprzyja dobra pogoda.

Fundamenty CERD, fot. Marek Pawłowski / NCBJ
Fundamenty CERD, fot. Marek Pawłowski / NCBJ

Najważniejszym urządzeniem, budowanego od lutego 2019 roku, laboratorium będzie cyklotron rozpędzający protony i cząstki alfa do energii 30 MeV i deuterony do energii 15 MeV. Jego działanie umożliwi produkcję radionuklidów, które do tej pory nie były otrzymywane w NCBJ i nie były dostępne w Polsce. Dzięki temu w Świerku będzie można prowadzić badania nad nowymi radiofarmaceutykami, w szczególności takimi, które zostaną specjalnie zaprojektowane pod potrzeby indywidualnych pacjentów.

CERAD, jako strategiczna infrastruktura badawcza, wpisany został na listę Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej finansowanej ze środków unijnych dostępnych w ramach Działania 4.2 POIR. W Centrum CERAD będą m.in. prowadzone badania w obszarze poszukiwania nowych radiofarmaceutyków do diagnostyki i terapii nowotworów w oparciu o aktywne biologicznie ligandy, które działają na poziomie komórkowym i molekularnym.

Naukowcy zaangażowani w projekt mają przesłanki, by sądzić, że połączenie technik izotopowych z molekularnymi markerami stanu chorobowego umożliwi wcześniejsze wykrywanie schorzeń i wdrażanie odpowiednich procedur terapeutycznych, stanie się więc skuteczną metodą diagnostyki i terapii nowotworów. Metoda ta zaś ma być dostosowana do charakteru i rozległości choroby, uwzględniając indywidualną sytuację chorego (medycyna spersonalizowana).

Na infrastrukturę Centrum będą składać się istniejące już elementy infrastruktury NCBJ (reaktor jądrowy Maria, Centrum Informatyczne Świerk, Laboratorium Badań Przedklinicznych oraz wyposażenie Działu Badawczego Ośrodka Radioizotopów Polatom) wzbogacone o nowe obiekty. Projekt przewiduje budowę trójkondygnacyjnego budynku CERAD, zakup Cyklotronu o energii cząstek do 30 MeV dla protonów i cząstek alfa oraz 15 MeV dla deuteronów, a także budowę i nowoczesne wyposażenie specjalistycznych laboratoriów.

Badania będą prowadzić przede wszystkim naukowcy z uczelni i instytutów współtworzących projekt. Dzięki planowanym w laboratorium CERAD liniom produkcyjnym i badawczym będzie można prowadzić badania naukowe, otrzymywać nowe radiofarmaceutyki do badań przed-klinicznych i klinicznych jak i udostępniać wytworzone radionuklidy innym użytkownikom.

Całość inwestycji powinna być ukończona w 2021 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze