Serwis informacyjny

Trzecie spotkanie amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii

Data dodania: czwartek, 27 lutego 2020, autor: nuclear.pl

Minister Klimatu Michał Kurtyka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski spotkali się wczoraj z amerykańskim sekretarzem ds. energii Dan Brouillette oraz odbyli trzecie posiedzenie w ramach dialogu strategicznego w dziedzinie energii. W spotkaniu wziął udział również wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Tomasz Dąbrowski.

Trzecie spotkanie amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii, fot. US DoE
Trzecie spotkanie amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii, fot. US DoE

Przedstawiciele polskiego rządu oraz amerykańskiego Departamentu Energii (US DoE) docenili wsparcie w dialogu strategicznym Ambasador USA w Polsce Pani Georgette Mosbacher i Ambasadora RP w USA Pana Piotra Wilczka.

Ministrowie wyrazili chęć kontynuowania i rozwijania strategicznego partnerstwa energetycznego, które istnieje między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Sekretarz Brouillette i polscy ministrowie potwierdzili zaawansowane rozmowy w dziedzinie energii jądrowej między USA i Polską. Sekretarz Brouillette zwrócił uwagę na ciągłe zainteresowanie amerykańskiego przemysłu jądrowego możliwością dostarczenia Polsce czystej, niezawodnej i stabilnej energii jądrowej jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE – powiedział podczas spotkania Michał Kurtyka.

Rozpoczęcie dialogu strategicznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w dziedzinie energii zostało zapowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 18 października 2018 roku podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie. Dialog strategiczny w dziedzinie energii pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki został sformalizowany poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy (MoU) w dniu 9 listopada 2018 roku w Warszawie.

Pierwsze posiedzenie w ramach Dialogu miało miejsce w dniu 11 marca 2019 roku w Houston w stanie Texas w USA, drugie posiedzenie miało miejsce w dniu 31 sierpnia 2019 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.


Podziel się z innymi


Komentarze