poprzednie « wiadomości (351-360) z 765 » następneenergetyka
International Journal of Management and Economics, czasopismo naukowe warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, opublikowało artykuł Łukasza Sawickiego z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz dr Bożeny Horbaczewskiej z SGH poświęcony innowacyjnemu modelowi finansowania inwestycji w energetykę jądrową.
czytaj więcejenergetyka
Zbyt długo czekamy na decyzje o budowie elektrowni jądrowych w Polsce, a to prowadzi do wzrostu kosztów transformacji energetycznej.
czytaj więcejbezpieczeństwo
10 stycznia 2022 roku Prezes Państwowej Agencji Atomistyki oficjalnie wręczył akty powołania pięciu nowym inspektorom dozoru jądrowego pierwszego stopnia.
czytaj więcejenergetyka
Jak podaje EURACTIV.pl unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton twierdzi, że inwestycje w energię jądrową w ciągu najbliższej dekady powinny pochłonąć 50 mld euro, a do 2050 roku 500 mld euro, aby spełnić cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji i rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Jak podaje EURACTIV.pl unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton twierdzi, że inwestycje w energię jądrową w ciągu najbliższej dekady powinny pochłonąć 50 mld euro, a do 2050 roku 500 mld euro, aby spełnić cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji i rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.' rel='nofollow'>czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego (Synchrotron SOLARIS) przedstawiło podsumowanie swoich osiągnięć w 2021 roku. Zwieńczeniem roku było uzyskanie finansowania infrastruktury badawczej z Ministerstwa Edukacji i Nauki, które zapewni działanie Centrum przez kolejnych 5 lat.
czytaj więcejenergetyka
Kryzys energetyczny w Europie spowodował, że trwa dyskusja o modelu transformacji energetycznej. Coraz liczniejsze jest grupa państw, które przekonują, że bez atomu nie uda się zrealizować celu neutralności klimatycznej.
czytaj więcejenergetyka
Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.
czytaj więcejnauka
Europejska organizacja EUROfision przyznała 15 grantów w konkursie na projekty dotyczące rozwiązania problemów naukowych związanych z fuzją termojądrową. Naukowcy w różnych krajach świata pracują nad reaktorami produkującymi energię z fuzji termojądrowej. Popularnie nazywa się je "sztucznym słońcem".
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformowała kanadyjska firma BWXT Canada, GE Hitachi Nuclear Energy oraz Synthos Green Energy podpisały z nią list intencyjny o współpracy przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych SMR BWRX-300 w Polsce. Jak podano w komunikacie Synthos Green Energy wraz ze swoimi partnerami, planuje wdrożyć co najmniej 10 bloków BWRX-300 w Polsce do początku lat trzydziestych.
czytaj więcejnauka
2 grudnia 1942 roku zespół pod kierownictwem Enrico Fermi przeprowadził pierwszą kontrolowaną, samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową w reaktorze jądrowym.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (351-360) z 765 » następne