Serwis informacyjny

BWXT Canada, GE Hitachi Nuclear Energy oraz Synthos Green Energy z listem intencyjnym o współpracy przy wdrażaniu BWRX-300 w Polsce

Data dodania: piątek, 17 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała kanadyjska firma BWXT Canada, GE Hitachi Nuclear Energy oraz Synthos Green Energy podpisały z nią list intencyjny o współpracy przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych SMR BWRX-300 w Polsce. Jak podano w komunikacie Synthos Green Energy wraz ze swoimi partnerami, planuje wdrożyć co najmniej 10 bloków BWRX-300 w Polsce do początku lat trzydziestych.

Zgodnie z podpisanym listem BWXT może produkować szeroką gamę produktów, w tym zbiorniki ciśnieniowe reaktora, elementy wewnętrzne reaktora i inne kluczowe komponenty. Zamówienia na te produkty z BWXT Canada mogą być warte nawet 1 mld CAD (3,2 mld PLN) i skutkować stworzeniem setek nowych miejsc pracy w Ontario. GE Hitachi Nuclear Energy współpracuje z kilkoma kanadyjskimi firmami, budując łańcuch dostaw w celu wsparcia wdrożenia BWRX-300.

- BWXT Canada ma przyjemność rozszerzyć naszą współpracę z GEH w celu wdrożenia ich innowacyjnej technologii SMR w Polsce - powiedział John MacQuarrie, prezes BWXT Canada. - Nasze wysoce unikalne obiekty i wykwalifikowana siła robocza w Cambridge i innych naszych lokalizacjach w Ontario są dobrze przystosowane do produkcji różnych produktów dla tego zaawansowanego reaktora - dodał MacQuarrie.

Ontario Power Generation wybrało GE Hitachi Nuclear Energy jako partnera technologicznego do budowy do 2028 roku nowych mocy wytwórczych w Elektrowni Jądrowej Darlington. OPG i SGE podpisały również niedawno umowę o współpracy, w której zgodziły się zbadać wzajemnie korzystne najlepsze praktyki planowania i przygotowania do budowy SMR, w tym rozwoju łańcucha dostaw.

- Decyzja OPG o budowie SMR na skalę sieci jest niezwykle ważna nie tylko dla Kanady i dla nas w Synthos Green Energy, ale dla całej planety, ponieważ umożliwia realizację podobnych projektów w Polsce i na świecie – powiedział Michał Sołowow, właściciel Synthosu. - Ponieważ Polska likwiduje źródła węglowe, SMR'y mogą odgrywać istotną rolę w głębokiej dekarbonizacji i zaspokajaniu potrzeb energetycznych rozwijającej się gospodarki. Cieszę się, że Polska będzie miała szczególną pozycję na globalnej mapie rozwoju technologii SMR - dodał Sołowow.

- Kanada jest gotowa przewodzić światu we wdrażaniu małych reaktorów modułowych, a BWXT Canada ma silną pozycję, aby wspierać wdrażanie naszej technologii SMR w Kanadzie i na całym świecie - powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GEH. - Wraz z szybko rosnącym globalnym zainteresowaniem BWRX-300, GEH jest gotowa wnieść znaczącą wartość do Kanady poprzez partnerów takich jak SGE, przynosząc korzyści Kanadzie z wysoko płatnymi miejscami pracy w nadchodzących dziesięcioleciach - dodał.


Podziel się z innymi


Komentarze