Serwis informacyjny

EURACTIV.pl: Potrzeba 500 mld euro do 2050 roku na energetykę jądrową w UE

Data dodania: wtorek, 11 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podaje EURACTIV.pl unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton twierdzi, że inwestycje w energię jądrową w ciągu najbliższej dekady powinny pochłonąć 50 mld euro, a do 2050 roku 500 mld euro, aby spełnić cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji i rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Thierry Breton, fot. © European Union 2019 (CC-BY-4.0)
Thierry Breton, fot. © European Union 2019 (CC-BY-4.0)

Istniejące elektrownie jądrowe wymagają 50 mld euro inwestycji do 2030 roku, podczas gdy do 2050 roku trzeba będzie zainwestować w tę technologię 500 mld euro, powiedział Thierry Breton w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Journal Du Dimanche”.

- Zielona transformacja doprowadzi do rewolucji przemysłowej na bezprecedensową skalę - dodał Breton. Francuski komisarz stwierdził, że energia jądrowa w połączeniu z inwestycjami w źródła odnawialne będzie kluczowa dla osiągnięcia unijnego celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Jak informowaliśmy na początku stycznia, komisja Europejska przesłała do europejskich stolic projekt dokumentu dotyczącego zasad zrównoważonego rozwoju. Wśród warunków inwestycji w „zieloną energię”, które mają prowadzić do redukcji emisji CO2, znalazła się także zgoda na stosowanie energii jądrowej i gazowej.

Uwzględnienie w unijnej taksonomii „zielonych źródeł” energii nie tylko energetyki odnawialnej, ale także jądrowej i gazowej byłoby dużą zmianą oraz wyjściem na przeciw państwom, które – tak jak Polska – mają jeszcze w kwestii redukcji emisji CO2 w energetyce dużo do nadrobienia.

Komisarz do spraw rynku wewnętrznego przekonywał w weekendowej rozmowie z francuską gazetą, że unijny plan uznania energii z elektrowni jądrowych i gazu ziemnego za „zieloną” powinien być ważnym krokiem w kierunku przyciągnięcia potrzebnego kapitału.

Władze Unii Europejskiej już teraz konsultują ten pomysł z krajami członkowskimi. Jak na razie nie udało się wypracować jednolitego stanowiska co do tego, czy takie źródła energii faktycznie można uznać za ekologiczne.

Na włączenie energetyki jądrowej do unijnej taksonomii naciskały m.in. Francja, Rumunia i Polska. Ale, aby unijne przepisy się zmieniły, potrzeba jeszcze zgody na propozycję KE ze strony większości państw członkowskich oraz Parlamentu Europejskiego.

Tymczasem przeciwne temu (a zwłaszcza inwestycjom w energetykę jądrową) są Austria, która zapowiedziała przygotowanie wniosku do TSUE w przypadku włączenia atomu do unijnej taksonomii. Sceptyczne zaś są Niemcy, które promują przede wszystkim dalszy rozwój OZE i obawiają się, że jeśli będzie można skorzystać także z atomu i gazu, obniży to motywację państw członkowskich do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Wraz z końcem 2021 roku w Niemczech wyłączono trzy z sześciu pracujących jeszcze reaktorów. Była to decyzja podjęta jeszcze w czasach poprzednich rządów. Plan obejmuje zresztą wygaszenie całej niemieckiej energetyki jądrowej.

Obecnie kraje UE zaspokajają dzięki energetyce jądrowej 26 proc. swoich potrzeb, ale według Bretona udział atomu w miksie energetycznym państw UE spadnie do 2050 roku do 15 proc.

Jeśli dotychczasowe plany zostaną zrealizowane to budowa nowych elektrowni jądrowych będzie uzależniona od zezwoleń wydanych przed 2045 r. Z kolei prace nad przedłużeniem funkcjonowania istniejących elektrowni musiałyby zostać zatwierdzone przed 2040 rokiem.

Autor: Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl


Podziel się z innymi


Komentarze