poprzednie « wiadomości (91-100) z 163 » następnenauka
Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe (HTR) znalazły się na liście Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w grupie KIS 4: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Otwiera to drogę do objęcia badań NCBJ w tej dziedzinie wsparciem m.in. ze środków Unii Europejskiej.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 14 grudnia 2018 roku w Ministerstwie Energii zakończyły się trzydniowe warsztaty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej. Szkolenie było współorganizowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
czytaj więcejnauka
- Aby dzięki energetyce jądrowej przestawić gospodarkę na innowacyjne tory i odpowiedzieć na wyzwania związane z ochroną klimatu, potrzebujemy odpowiednio przygotowanych kadr - powiedział Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii podczas otwarcia 10. Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej, która odbyła się w dniach 26-29 listopada 2018 r. w Warszawie. W wydarzeniu, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Energii we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, uczestniczyło prawie 200 osób z Polski i zagranicy.
czytaj więcejenergetyka
8 listopada 2018 r. w Warszawie odbyło się polsko-japońskie seminarium warsztatowe poświęcone rozwojowi zasobów ludzkich na potrzeby polskiej energetyki jądrowej, organizowane przez Ministerstwo Energii i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
czytaj więcejnauka
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prowadzi rekrutację na jedyne regularne studium podyplomowe z dziedziny energetyki jądrowej w Polsce! Jest to już VI wydanie studium.
czytaj więcejnauka
Praca zespołu teoretyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego wskazuje, że niektóre stany izomeryczne pierwiastków superciężkich mogą mieć czasy życia mierzone w sekundach, a więc dziesiątki tysięcy razy dłuższe niż czasy życia ich bardzo niestabilnych stanów podstawowych. Jeśli takie egzotyczne stany jądrowe zostaną wytworzone eksperymentalnie, będą wystarczająco stabilne, by badać ich własności chemiczne.
czytaj więcejkonferencje
- Zbliża się moment, kiedy reaktory IV generacji pozwolą na wykorzystanie energii jądrowej w wielu nowych obszarach – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski otwierając Międzynarodową Konferencję HTR, która odbywa się w dniach 8-10 października 2018 roku w Warszawie.
czytaj więcejnauka
W dniu 22 września 2018 roku na terenie Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie organizowany jest przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Dzień Otwarty. Natomiast w dniach 6 i 7 października 2018 roku w godzinach 9-17 w Ośrodku Jądrowym Świerk odbędą się Dni Otwarte organizowane wspólnie przez NCBJ i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
czytaj więcejenergetyka
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych rozpoczęto prace badawcze nad metastabilnym izotopem renu 186m. Czas życia tego izomeru wynosi ok. 200 tys. lat, ale można wymusić jego przejście do stanu jądrowego, który szybko się rozpada, uwalniając znacznie większą porcję energii niż energia potrzebna do zainicjowania procesu. Dzięki tej własności jądra renu mogą być użytecznymi magazynami energii. Ich badania w Świerku będą finansowane przez Laboratorium Badawcze Armii USA (ARL).
czytaj więcejnauka
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy - Instytucja wdrażająca krajowy program operacyjny finansujący badania, rozwój i innowacje ogłosiła listę zatwierdzonych wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach konkursu 2/4.2/2017 w Działaniu 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” POIR.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (91-100) z 163 » następne