poprzednie « wiadomości (91-100) z 167 » następnenauka
W Parku Naukowo-Technologicznym Świerk odbyła się prezentacja relokowalnego systemu skanowania pojazdów SOWA opracowanego w NCBJ. Gośćmi prezentacji byli dziennikarze oraz przedstawiciele służb celnych, a także potencjalni dystrybutorzy. SOWA to pierwszy na świecie relokowalny system prześwietlania rentgenowskiego pojazdów zapewniający bezpieczeństwo oraz dużą szybkość i dokładność inspekcji.
czytaj więcejnauka
29 stycznia 2019 roku Ministerstwo Energii podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie wdrażania technologii reaktorów wysokotemperaturowych HTGR w Polsce. Jak poinformował w trakcie odbywającego się w resorcie polsko-japońskiego seminarium o reaktorach HTGR Dyrektor DEJ dr Józef Sobolewski, w ramach pierwszej edycji programów strategicznych Gospostrateg, projekt HTGR zostanie dofinansowany kwotą około 18 milionów zł.
czytaj więcejnauka
- Małe reaktory jądrowe HTGR mogą być w przyszłości podstawowym źródłem ciepła przemysłowego. Dzięki temu możemy zmniejszyć zależność od importu gazu oraz obniżyć emisyjność polskiej gospodarki – powiedział Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski 28 stycznia 2019 roku w siedzibie resortu, podczas otwarcia polsko-japońskiego seminarium o reaktorach tego typu.
czytaj więcejnauka
Japońska Agencja Energii Jądrowej oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy
z japońskim Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii oraz Ministerstwem Energii organizują w dniach 28-29 stycznia 2019 w Warszawie seminarium "Development of HTGR technology for cogeneration and heat applications", podczas którego zaprezentowane zostaną informacje techniczne o reaktorach typu HTGR oraz przedstawione zostaną japońskie doświadczenia z reaktorem testowym HTTR.
czytaj więcejnauka
Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe (HTR) znalazły się na liście Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w grupie KIS 4: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Otwiera to drogę do objęcia badań NCBJ w tej dziedzinie wsparciem m.in. ze środków Unii Europejskiej.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 14 grudnia 2018 roku w Ministerstwie Energii zakończyły się trzydniowe warsztaty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej. Szkolenie było współorganizowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
czytaj więcejnauka
- Aby dzięki energetyce jądrowej przestawić gospodarkę na innowacyjne tory i odpowiedzieć na wyzwania związane z ochroną klimatu, potrzebujemy odpowiednio przygotowanych kadr - powiedział Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii podczas otwarcia 10. Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej, która odbyła się w dniach 26-29 listopada 2018 r. w Warszawie. W wydarzeniu, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Energii we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, uczestniczyło prawie 200 osób z Polski i zagranicy.
czytaj więcejenergetyka
8 listopada 2018 r. w Warszawie odbyło się polsko-japońskie seminarium warsztatowe poświęcone rozwojowi zasobów ludzkich na potrzeby polskiej energetyki jądrowej, organizowane przez Ministerstwo Energii i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
czytaj więcejnauka
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prowadzi rekrutację na jedyne regularne studium podyplomowe z dziedziny energetyki jądrowej w Polsce! Jest to już VI wydanie studium.
czytaj więcejnauka
Praca zespołu teoretyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego wskazuje, że niektóre stany izomeryczne pierwiastków superciężkich mogą mieć czasy życia mierzone w sekundach, a więc dziesiątki tysięcy razy dłuższe niż czasy życia ich bardzo niestabilnych stanów podstawowych. Jeśli takie egzotyczne stany jądrowe zostaną wytworzone eksperymentalnie, będą wystarczająco stabilne, by badać ich własności chemiczne.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (91-100) z 167 » następne