Serwis informacyjny

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w NCBJ w Świerku

Data dodania: wtorek, 23 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

- Polska staje się bardzo ważnym ogniwem łańcucha badawczego tworzonego przez instytuty naukowe z całego świata - mówił szef rządu podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców prestiżowego konkursu Teaming for Excellence w siedzibie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku.

Premier Morawiecki z wizytą w NCBJ, fot. KPRM
Premier Morawiecki z wizytą w NCBJ, fot. KPRM

Łącznie w ramach konkursu w ramach programu Horyzont 2020, przyznano 13 grantów o łącznej wartości 195 mln euro. Trzy instytucje koordynujące granty znajdą się na terenie Polski, jest to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Celem konkursu jest minimalizacja różnic w innowacyjności między poszczególnymi regionami Europejskiej Przestrzeni Badawczej poprzez tworzenie nowych lub modernizację już istniejących Centrów Doskonałości we współpracy z wiodącymi instytutami badawczymi oraz agencjami ds. badań w Europie.

Szef rządu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Podkreślił, że sukces polskich jednostek naukowych to zasługa ambitnej tematyki, wysokiej jakości zgłoszonych projektów, a także doskonałego przygotowania do udziału w konkursie.Projektem, przygotowanym w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przy współpracy naukowców z Francji i Finlandii, który otrzyma 15 mln euro wsparcia z Unii Europejskiej jest Centrum Doskonałości NOMATEN.

Projekt NOMATEN ma na celu stworzenie silnego centrum naukowego, które korzystając z unikatowej jądrowej struktury badawczej i doświadczenia naukowców z Polski i innych krajów europejskich będzie prowadzić badania i przygotowywać produkcję najwyższej klasy innowacyjnych materiałów przydatnych do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach w przemyśle i odpowiadających najwyższym standardom medycznym.

Więcej informacji na temat Projektu NOMATEN znajdziecie na naszych stronach.


Podziel się z innymi


Komentarze