Serwis informacyjny

Akcelerator IntraLine-IOERT do terapii śródoperacyjnej zostanie zainstalowany w Poznaniu

Data dodania: środa, 3 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 28 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu została podpisana umowa o finansowanie projektu „Stworzenie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu im. M. Curie-Skłodowskiej możliwości realizacji procedury napromieniania śródoperacyjnego przy użyciu innowacyjnego akceleratora elektronów”.

Innowacyjny akcelerator IntraLine do walki z nowotworami, fot. NCBJ
Innowacyjny akcelerator IntraLine do walki z nowotworami, fot. NCBJ

Projekt będzie realizowany przez: Centrum Wysokich Technologii w Świerku „HITEC ŚWIERK” (spółkę celową Narodowego Centrum Badań Jądrowych), Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Umowę podpisali, w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pani Dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Juskowiak a w imieniu konsorcjum podmiotów realizujących projekt Pan Dariusz Socha Prezes spółki Centrum Wysokich Technologii w Świerku „HITEC ŚWIERK”.

Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na 31 grudnia 2020 roku - wówczas w Wielkopolskim Centrum Onkologii zostanie zainstalowany, w dedykowanej sali operacyjnej, akcelerator śródoperacyjny wykonany w Świerku. Akcelerator będzie wykorzystywał dotychczasowe osiągnięcia NCBJ i WCO wypracowane podczas realizacji projektów AiD oraz INTRADOSE, uwzględniając zarówno postęp techniczny związany z rozwiązaniami dotyczącymi akceleratorów jak również aktualne światowe doświadczenia kliniczne napromieniania śródoperacyjnego.

IntraLine-IOERT to akcelerator śródoperacyjny, który służy do wykonywania naświetlań w trakcie operacji, bezpośrednio po chirurgicznym usunięciu zasadniczej części guza. Akcelerator dostarcza terapeutycznej wiązki elektronów, która wnika w chorą tkankę na zadaną głębokość i niszczy komórki rakowe. Głębokość wnikania może wybrać lekarz w zależności od oceny spodziewanej rozległości pozostałych po operacji zmian chorobowych. Urządzenie znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii nowotworów piersi, ale nie tylko. Korzyści dla pacjentów to przede wszystkim skrócenie i zmniejszenie niedogodności związanych z typowymi naświetlaniami onkologicznymi. Zmniejsza się też ryzyko powikłań i efektów ubocznych, np. dermatologicznych.

Instalacja akceleratora śródoperacyjnego produkcji polskiej w jednostce służby zdrowia otworzy szansę dla NCBJ na wejście na polski a kolejno europejski i światowy rynek akceleratorów do realizacji napromieniania śródoperacyjnego.

Polski akcelerator ma liczne zalety w porównaniu z dwoma modelami podobnych urządzeń, które obecnie są dostępne na rynku. Pozwala na pracę z szerokim spektrum energii terapeutycznej, jest lekki, z łatwością przejedzie przez typowe drzwi sali operacyjnej, jego aplikator dobrany do rozmiaru pola naświetlania można szybko i wygodnie połączyć z korpusem, ustawiając pod praktycznie dowolnym kątem wobec stołu operacyjnego. Akcelerator charakteryzuje się też na tyle niskim poziomem promieniowania ubocznego, by nie zagrażać zdrowym narządom pacjentki i personelowi medycznemu.


Podziel się z innymi


Komentarze