poprzednie « wiadomości (101-110) z 167 » następnekonferencje
- Zbliża się moment, kiedy reaktory IV generacji pozwolą na wykorzystanie energii jądrowej w wielu nowych obszarach – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski otwierając Międzynarodową Konferencję HTR, która odbywa się w dniach 8-10 października 2018 roku w Warszawie.
czytaj więcejnauka
W dniu 22 września 2018 roku na terenie Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie organizowany jest przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Dzień Otwarty. Natomiast w dniach 6 i 7 października 2018 roku w godzinach 9-17 w Ośrodku Jądrowym Świerk odbędą się Dni Otwarte organizowane wspólnie przez NCBJ i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
czytaj więcejenergetyka
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych rozpoczęto prace badawcze nad metastabilnym izotopem renu 186m. Czas życia tego izomeru wynosi ok. 200 tys. lat, ale można wymusić jego przejście do stanu jądrowego, który szybko się rozpada, uwalniając znacznie większą porcję energii niż energia potrzebna do zainicjowania procesu. Dzięki tej własności jądra renu mogą być użytecznymi magazynami energii. Ich badania w Świerku będą finansowane przez Laboratorium Badawcze Armii USA (ARL).
czytaj więcejnauka
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy - Instytucja wdrażająca krajowy program operacyjny finansujący badania, rozwój i innowacje ogłosiła listę zatwierdzonych wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach konkursu 2/4.2/2017 w Działaniu 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki” POIR.
czytaj więcejkonferencje
Możliwości technologiczne polskich firm i ośrodków naukowych w zakresie energetyki jądrowej będzie można poznać na światowej wystawie przemysłu jądrowego World Nuclear Exhibition, która rozpoczęła się dziś w Paryżu. Wystawa potrwa do 28 czerwca.
czytaj więcejnauka
Od kilku dni na terenie jedynego w Polsce głębokowodnego terminala kontenerowego w Gdańsku (DCT-Gdańsk) odbywają się testy kompleksowego systemu wykrywania ładunków niebezpiecznych i nielegalnych opracowywanego w ramach projektu C-BORD finansowanego z programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej.
czytaj więcejnauka
W dniu 14 czerwcza 1958 r. został uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor jądrowy. EWA (Eksperymentalny, Wodny, Atomowy) rozpoczęła pracę w powstałym trzy lata wcześniej Instytucie Badań Jądrowych w Świerku (jego sukcesorem jest NCBJ).
czytaj więcejnauka
Czterech polskich naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zostało odznaczonych w poniedziałek francuskimi orderami Palm Akademickich za wkład w rozwój francusko-polskiego partnerstwa w dziedzinie badań jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
- Wsparcie renomowanych organizacji międzynarodowych jest kluczowe w procesie przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a współpraca z agencją ma zasadnicze znaczenie dla realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas rozmowy z Dyrektorem Generalnym NEA OECD Williamem Magwoodem. W spotkaniu, które odbyło się 28 maja 2018 r. w Warszawie uczestniczyła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
czytaj więcejDuża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (101-110) z 167 » następne