poprzednie « wiadomości (81-90) z 167 » następneenergetyka
Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona - mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. Zapewnia, że konstrukcje współczesnych reaktorów są jawne i niemożliwe jest powstanie takich uchybień jak w 1986 roku.
czytaj więcejnauka
Wpływ turbulencji w przepływającym materiale chłodzącym na bezpieczeństwo reaktorów jądrowych bada doktorant Tomasz Kwiatkowski z NCBJ. Swoje badania zaprezentuje podczas konkursu dla naukowców zajmujących się bezpieczeństwem jądrowym.
czytaj więcejnauka
Mija 61 lat od pierwszej samopodtrzymującej się reakcji łańcuchowej rozszczepienia Uranu w Polsce. Pierwszy polski reaktor badawczy EWA uruchomiony w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, osiągnął stan krytyczny 31 maja 1958 roku.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW oraz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wskazują na możliwość wytworzenia w laboratoriach w niedługim czasie dwóch nowych pierwiastków superciężkich oraz kilku nowych izotopów pierwiastków już odkrytych. W obliczeniach uwzględniających nie brane wcześniej pod uwagę procesy wykorzystano model teoretyczny stworzony w Warszawie.
czytaj więcejnauka
- Polska staje się bardzo ważnym ogniwem łańcucha badawczego tworzonego przez instytuty naukowe z całego świata - mówił szef rządu podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców prestiżowego konkursu Teaming for Excellence w siedzibie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku.
czytaj więcejnauka
Centrum Doskonałości NOMATEN w Świerku, które ma badać nowe typy materiałów, otrzyma 15 mln euro wsparcia z Unii Europejskiej. Projekt, przygotowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przy współpracy naukowców z Francji i Finlandii, został doceniony w konkursie UE Teaming.
czytaj więcejmedycyna
W dniu 28 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu została podpisana umowa o finansowanie projektu „Stworzenie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu im. M. Curie-Skłodowskiej możliwości realizacji procedury napromieniania śródoperacyjnego przy użyciu innowacyjnego akceleratora elektronów”.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Odpowiedź organizmu na promieniowanie ściśle zależy od jego własnej promieniowrażliwości, indywidualnych preferencji – twierdzi ekspert w dziedzinie fizyki radiacyjnej, dr inż. Krzysztof W. Fornalski z Warszawy.
czytaj więcejnauka
W CERN powstanie kolejny eksperyment przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Jednym z jego pomysłodawców jest Polak, dr Sebastian Trojanowski z Zakładu Fizyki Teoretycznej NCBJ. FASER - bo tak ma nazywać się nowa instalacja - będzie multidetektorem przeznaczonym do poszukiwania długożyciowych cząstek powstających w zderzeniach LHC i mogących być sygnałem istnienia hipotetycznej ciemnej materii. Obserwacje astronomiczne wskazują, że ciemnej materii powinno być we Wszechświecie kilkakrotnie więcej niż zwykłej materii „atomowej” tworzącej ludzi, planety i gwiazdy.
czytaj więcejnauka
Na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Zostały wykonane prace związane z przygotowaniem placu budowy, wykonano już także prace ziemne, w tym wymieniono grunt, na którym ma być posadowiony budynek. Całość inwestycji powinna być ukończona w 2021 roku.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (81-90) z 167 » następne