Serwis informacyjny

Małe nie znaczy tańsze

Data dodania: poniedziałek, 5 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

W obiegu medialnym pojawiają się informacje na temat bardzo niskiego kosztu budowy małych reaktorów modułowych (SMR), deklarują go zarówno dostawcy technologii jak i potencjalni inwestorzy.

Mówimy sprawdzam – przeanalizowaliśmy doniesienia prasowe, w których pojawiły się konkretne liczby i przeliczyliśmy je w odniesieniu do mocy zainstalowanej. Okazuje się, że zapowiadane koszty budowy dla megawata, są dla reaktorów małych wyższe, niż dla dużych.

Podane kwoty dotyczą kosztu budowy (EPC), a nie całkowitych nakładów inwestycyjnych – te ostatnie zależą w dużej mierze od przyjętego modelu biznesowego i sposobu finansowania poszczególnych inwestycji. Widać jednak, że nie zanosi się na to, żeby SMR były prędko tańsze od swoich dużych kuzynów.

Oczywiście te liczby będą się zmieniać, zarówno w odniesieniu do bloków wielko-, jak i mało-skalowych. Pamiętajmy jednak, że i jedne i drugie buduje się w zbliżony sposób, mają też podobną wielkość fizyczną, co przy mniejszej mocy zainstalowanej w SMR oznaczać może choćby większą materiałochłonność tych ostatnich.

W praktyce oznacza że nieprzesadnie istnieją przyczyny dla których bloki małej mocy miałyby być jednostkowo tańsze od tych o dużej mocy.


Podziel się z innymi


Komentarze