Serwis informacyjny

US NRC odrzucił pierwszą wersję raportu LTR dla reaktora SMR NuScale

Data dodania: środa, 1 marca 2023, autor: nuclear.pl

Urząd Dozoru Jądrowego USA (NRC) odrzucił pierwszą wersję raportu przedmiotowego (Licensing Topical Report – LTR), który odnosił się do bloku jądrowego NuScale w wersji 77 MWe.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Zawartość raportu podlegała postępowaniu przedlicencyjnemu, zawiera analizy bezpieczeństwa reaktora w stanie po awaryjnym wyłączeniu.

NRC oceniło, że zawartość raportu nie jest wystarczająca by ją szczegółowo ocenić, wśród braków wskazano przede wszystkim nieuwzględnienie oscylacji przepływu, brak informacji dotyczących gromadzenia się wodoru w pierwotnym układzie chłodzenia reaktora oraz braku walidacji stosowanych modeli obliczeniowych. NuScale został wezwany do uzupełnienia dokumentacji.

Miesiąc temu NuScale uzyskał homologację (która nie jest jednak zezwoleniem na budowę) innej wersji swojego urządzenia, w wersji 50 MWe, która nie jest w tej chwili oferowana potencjalnym inwestorom. Podczas jego wydawania NRC wskazało, że część kwestii związanych z bezpieczeńśtwem reaktora nie została dostatecznie wyjaśniona i będzie musiała być oceniona na etapie ubiegania się o zezwolenie na budowę obiektu jądrowego.

Obecnie oceniana jest wersja 77 MWe i to jej dotyczą wspomniane na początku zarzuty NRC. NuScale w styczniu tego roku deklarował, że w 2024 chciałby rozpocząć proces ubiegania się o zezwolenie na budowę i eksploatację obiektu jądrowego zlokalizowanego w stanie Idaho. Do roku 2030 miałoby tam powstać sześć bloków o mocy 77 MWe każdy, pierwotnie NuScale podawał że pierwszy ich reaktor mógłby powstać w roku 2020. Miało to być 12 bloków o mocy 50 MWe każdy, moc elektrowni zmniejszono jednak z powodu braku zainteresowania inwestorów.


Podziel się z innymi


Komentarze