Serwis informacyjny

Nuscale wystąpił z wnioskiem SDA dla reaktora 77 MWe

Data dodania: wtorek, 10 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

NuScale złożył wniosek aplikacyjny w sprawie homologacji (SDA) swojego bloku jądrowego o mocy 77 MWe do amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). Jednocześnie pojawiły się informacje o podniesieniu przewidywanego kosztu produkcji przez niego energii elektrycznej do 89 $/MWh. Pierwotnie było to 55 $/MWh według wartości dolara w roku 2018 (65 $/MWh 2023).

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

NuScale nie posiada w tej chwili homologacji na oferowany przez siebie blok jądrowy, uprzednio uzyskał analogiczny dokument na wcześniejszą wersję o mocy 50 MW. Wydając go NRC wskazała na szereg potencjalnych problemów z tą konstrukcją, a w szczególności braki dotyczące:

1. Klasyfikacji bezpieczeństwa układów zasilania awaryjnego.
2. Kompleksowego planu oceny drgań i mocowania rurek wytwornicy pary.
3. Analizy niestabilności pracy wytwornicy pary (tzw. density wave oscillation).
4. Materiałów konstrukcyjnych zbiornika ciśnieniowego reaktora i powłoki bezpieczeństwa.
5. Analizy awarii z ucieczką chłodziwa (tzw. LOCA).
6. Optymalizacji zawartości dokumentacji.

SDA nie jest zezwoleniem na budowę, wniosek w jego sprawie NuScale chce złożyć w styczniu 2024 i ma on dotyczyć lokalizacji w Idaho. Do roku 2030 miałoby tam powstać sześć bloków o mocy 77 MWe każdy, pierwotnie NuScale podawał że pierwszy ich reaktor mógłby powstać w roku 2020. Miało to być 12 bloków o mocy 50 MWe każdy, moc elektrowni zmniejszono jednak z powodu braku zainteresowania inwestorów.


Podziel się z innymi


Komentarze