Serwis informacyjny

US NRC zakończyła ocenę wniosku preaplikacyjnego NuScale Power

Data dodania: sobota, 10 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Komisja Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych US NRC zakończyła ocenę wniosku preaplikacyjnego złożonego przez NuScale Power w sprawie przyznania niewiążącej homologacji (Standard Design Approval – SDA) ich projektowi US-460 czyli elektrowni składającej się z sześciu bloków o mocy 77 MWe każdy z reaktorami VOYGR zanurzonymi we wspólnym basenie technologicznym.

Elektrownia Voygr z reaktorem SMR NuScale, fot. NuScale
Elektrownia Voygr z reaktorem SMR NuScale, fot. NuScale

Jak wskazało NRC w liście z 15 listopada 2022 roku „część rozdziałów złożonej dokumentacji jest niekompletna bądź nie została uaktualniona od roku 2020”. W szczególności dotyczy to problemów wskazanych przez NRC przy okazji wydawania SDA na wersję 12x50 MW w roku 2020.

Braki dotyczą w szczególności:
1. Klasyfikacji bezpieczeństwa układów zasilania awaryjnego.
2. Kompleksowego planu oceny drgań i mocowania rurek wytwornicy pary.
3. Analizy niestabilności pracy wytwornicy pary (tzw. density wave oscillation).
4. Materiałów konstrukcyjnych zbiornika ciśnieniowego reaktora i powłoki bezpieczeństwa.
5. Analizy awarii z ucieczką chłodziwa (tzw. LOCA).
6. Optymalizacji zawartości dokumentacji.

W odpowiedzi NuScale stwierdził, że odniesie się do uwag dozoru jądrowego, a pełna wersja dokumentacji zostanie złożona do końca roku.

SDA jest niewiążącą, wstępną homologacją projektu i nie jest tożsama z zezwoleniem na budowę. NuScale posiada obecnie SDA na wersję projektu 12x50 MW. W tym roku otrzymało też, na tę samą wersję tzw. ogólną certyfikację projektu (Design Certification), która jest wiążąca dla dozoru w odniesieniu do ocenionych przezeń rzeczy, nie jest jednak również zezwoleniem na budowę.

Obecnie NuScale zapowiada, że mógłby zbudować w Idaho Falls swoją konstrukcję w wersji 6x77 MWe (US-460) i jej właśnie dotyczy obecny wniosek. Zmniejszenie mocy jest związane z niemożnością zebrania inwestorów chętnych na wcześniejszą, większą wersję.

Dodatkowo spółka zapowiedziała w lutym tego roku, że w styczniu 2024 złoży wniosek o zezwolenie zintegrowane na budowę i eksploatację obiektu jądrowego.


Podziel się z innymi


Komentarze