poprzednie « wiadomości (1611-1620) z 3825 » następneenergetyka
Reaktory lekkowodne mogą posłużyć nie tylko do produkcji energii na potrzeby ciepłownictwa, lecz także zasilić proces elektrolizy w produkcji wodoru. Dzięki temu powstanie paliwo, które napędzi zeroemisyjny transport. Tego typu elektrownia jądrowa powstanie najprawdopodobniej w Idaho. Tymczasem w Polsce wciąż nie działa żadna taka elektrownia. Pierwsza rozpocznie produkcję nie wcześniej, niż w 2033 roku, podczas gdy np. w Czechach energetyka jądrowa zaspokaja obecnie ponad jedną trzecią zapotrzebowania na energię.
czytaj więcejmedycyna
J-PET – pozytonowy tomograf emisyjny zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zaprezentowano w Krakowie. Urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET.
czytaj więcejBułgarska Agencja Dozoru Jądrowego (NRA) udzieliła 10-letniego przedłużenia koncesji na pracę bloku 6 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Blok wyposażony w rosyjski reaktor WWER-1000 w północnej Bułgarii rozpoczął działalność w 1991 roku i może obecnie wytwarzać energię elektryczną do października 2029 roku.
czytaj więcejenergetyka
Firma Westinghouse Electric Company podpisała ostateczną umowę nabycia działu cywilnych systemów i usług jądrowych Rolls-Royce’a w Ameryce Północnej, tym samym rozbudowując międzynarodowe możliwości Westinghouse w zakresie cyfryzacji, usług inżynieryjnych, automatyzacji zakładów, systemów monitoringu, usług w terenie i produkcji.
czytaj więcejnauka
Otwierając trzecią edycję ogólnopolskich szkoleń dla nauczycieli, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Tomasz Nowacki podkreślił, że edukacja społeczeństwa jest kluczowa dla wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej, która jest czystym i bezemisyjnym źródłem energii. Przypomniał słowa Marii Skłodowskiej-Curie, że „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.
czytaj więcejenergetyka
- Energia jądrowa to nie tylko produkcja elektryczności. Może być wykorzystywana również do kogeneracji, produkcji wodoru czy ciepła przemysłowego – powiedział współprzewodniczący grupy ds. rozwoju infrastruktury jądrowej IFNEC Alex Burkart 24 września 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Energii, otwierając międzynarodowe seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity”.
czytaj więcejkonferencje
Polska delegacja uczestniczy w 63. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbywa się w dniach 16-20 września 2019 r. w Wiedniu. Nasz kraj reprezentują: Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka, p.o Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz oraz Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Tomasz Nowacki.
czytaj więcejprawo atomowe
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, z dniem 10 września 2019 roku na wniosek Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, odwołał Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Przybycina. Zmiana na stanowisku Prezesa PAA jest związana z wdrażaniem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
czytaj więcejenergetyka
Jak podała w komunikacie prasowym firma ROSATOM, w dniu 1 września 2019 roku pomyślnie zakończono próby ciśnieniowe układów i urządzeń obiegu pierwotnego bloku nr 1 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu. Celem prób było sprawdzenie wytrzymałości i szczelności układów pod ciśnieniem 24,5 MPa.
czytaj więcejW dniu 31 sierpnia 2019 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Warszawie delegacja rządu Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz delegacja rządu Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem Ricka Perry’ego, Sekretarza do spraw Energii, a także Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, odbyły drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego w dziedzinie energii.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1611-1620) z 3825 » następne