Serwis informacyjny

Oświadczenie SARI na temat błędności hipotezy LNT

Data dodania: czwartek, 16 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl

Organizacja Naukowców na rzecz Dokładnych Informacji o Promieniowaniu (SARI) oraz fundacja XNLT wydały w dniu 7 kwietnia 2020 roku oświadczenie na temat skutków zdrowotnych promieniowania jonizującego.

Ostrzeżenie przed promieniowaniem, fot. Portal nuclear.pl
Ostrzeżenie przed promieniowaniem, fot. Portal nuclear.pl

- Cokolwiek wzięte w nadmiarze może być szkodliwe; aspiryna jest dobrym przykładem. Tak więc z niekorzystnych skutków zdrowotnych wysokich dawek promieniowania jonizującego przy dużych dawkach nie wynika wniosek o możliwych szkodliwych skutkach niskich dawek tego promieniowania. Wielokrotne badania próbowały wykryć i nie wykryły takich szkodliwych skutków. Przeciwnie, badania wykazały korzystny wpływ małych dawek promieniowania na zdrowie. Mimo to, ignorując wspomniane badania i ekstrapolując skutki wysokich dawek promieniowania przy dużych dawkach, organy doradcze doszły do wniosku, że niskie dawki promieniowania zwiększają ryzyko raka. Ten wniosek jest błędny - napisano w preambule oświadczenia.

Hipoteza LNT (ang. Linear No-Threshold), wprowadzona w 1959 roku przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej stanowi, że zagrożenie promieniowaniem o małej dawce jest równe zagrożeniu od dawki dużej pomnożonemu przez stosunek dawek i odpowiednie współczynniki proporcjonalności. Jej autorem jest amerykański naukowiec Hermann J. Muller, który właśnie za tę pracę został nagrodzony w 1946 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny. Hipoteza LNT stała się podstawą ochrony radiologicznej, a na jej podstawie zalecono ograniczanie ekspozycji na promieniowanie w najwyższym, rozsądnym stopniu.

Prowadzone w późniejszym okresie badania wykazały jednak, że ekstrapolacja założenia o szkodliwości promieniowania na małe jego dawki była nieuzasadniona. Ustalono, że proces ten nie ma charakteru linowego, ale krzywoliniowy z progiem.

Natomiast teoria hormezy radiacyjnej, postuluje korzystny wpływ małych dawek promieniowania jonizującego na żywe organizmy, polegający m.in. na zmniejszeniu prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory złośliwe i inne choroby o podłożu genetycznym oraz stymulacji wzrostu oraz procesów naprawczych w komórkach.

Poprawność modelu hormezy radiacyjnej została wykazana w wielu doświadczeniach, także na badaniach populacji ludzkiej zamieszkałej w rejonach o podwyższonym tle naturalnym (na Białorusi i Ukrainie), narażonej na opad radioaktywny po katastrofie czarnobylskiej, jednak brak naukowego konsensusu prowadzi do nadmiernych kosztów ochrony, która de facto może być nawet częściowo szkodliwa.

Członkami SARI są naukowcy z całego świata, w tym z Polski: z NCBJ w pracach tego gremium uczestniczą prof. Ludwik Dobrzyński, prof. Andrzej Strupczewski i Joanna Reszczyńska, z IFJ PAN - prof. Michał Waligórski, z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii - prof. Marek K. Janiak, Ewa Nowosielska, z PTN - Krzysztof Fornalski.


Podziel się z innymi


Komentarze