Serwis informacyjny
Reaktor BN-600 uzyskał licencję na eksploatację do 2025 roku
Data dodania: poniedziałek, 6 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl
Rosyjski organ nadzoru jądrowego Rostekhnadzor przedłużył o kolejne pięć lat koncesję na eksploatację bloku 3 Elektrowni Jądrowej w Biełojarsku w obwodzie swierdłowskim. Koncesja dla prędkiego reaktora chłodzonego ciekłym sodem, który rozpoczął działalność w 1981 roku, miała wygasnąć w tym roku.
Jak ogłosił Rosenergoatom, operator elektrowni, od 2009 roku prowadzony jest zakrojony na szeroką skalę program modernizacji bloku BN-600, który wpłynął na wszystkie obszary bezpieczeństwa. Zainstalowano m.in. drugi system ochrony awaryjnej reaktora, system awaryjnego chłodzenia za pomocą powietrznego wymiennika ciepła i rezerwowy panel sterowania reaktora. Ponadto przeprowadzono wiele prac związanych z przeglądem i wymianą sprzętu, w tym wymianą generatorów pary.
W 2010 roku potwierdzono, że BN-600 jest zgodny z najnowszymi wymogami bezpieczeństwa i na tej podstawie było uzasadnione przedłużenie licencji do 2025 roku, jednakże Rostekhnadzor przedłużył koncesję tylko na kolejne 10 lat eksploatacji, żądając dodatkowego potwierdzenia sprawności działania niewymienionych podczas modernizacji elementów reaktora.
Badania przeprowadzone od tego czasu przez rosyjską firmę OKBM Afrikantov wraz z Instytutem Kurchatova wykazały, że jest możliwe technicznie dalsze kontynuowanie pracy reaktora. Na tej podstawie Rostekhnadzor przedłużył licencję na eksploatację 560 MWe bloku do 2025 roku.
- Zakończyliśmy prace mające na celu przedłużenie żywotności bloku 3 do 2025 roku - powiedział Ivan Sidorov, dyrektor elektrowni w Bełojarsku. - W trakcie naszych badań udowodniliśmy, że parametry techniczne bloku BN-600 pozwalają nam go obsługiwać do 2040 roku - dodał. Zauważył także, że Atomproject opracowuje obecnie projekt inwestycyjny mający na celu dodatkowe przedłużenie żywotności bloku. Prace które mają zostać zakończone do 2024 roku, pozwolą na wystąpienie do Rostekhnadzoru o wydłużenie licencji do 2040 roku.
Elektrownia jądrowa Biełojarsk, od początku działalności ma charakter eksperymentalny, służy do testowania różnych rodzajów reaktorów jądrowych. Bloki 1 i 2 wyposażone były w prototypowe reaktory RBMK model ABM-100 o mocy odpowiednio 102 i 146 MWe. Blok 4 Elektrowni Jądrowej Bełojarsk wyposażony jest w reaktor BN-800, najpotężniejszy na świecie reaktor na prędkie neutrony o mocy 820 MWe.