poprzednie « wiadomości (621-630) z 767 » następneprawo
W dniu 15 stycznia 2018 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, przedłożony przez ministra środowiska.
czytaj więcejenergetyka
Elektrownie wykorzystujące do produkcji energii elektrycznej uran to siłownie atomowe czy jądrowe? Czy energia jądrowa różni się czymś od atomowej? Potocznie określeń „jądrowa” i „atomowa” używamy wymiennie, dla większości z nas to synonimy. Okazuje się, że przymiotniki „jądrowy” i „atomowy” zawierają pewne różnice znaczeniowe, dla niektórych dość istotne.
czytaj więcejenergetyka
Niemcy już wiedzą, że nie osiągną celów redukcji emisji CO2 wyznaczonych na 2020 rok, i do tego różnica będzie dość znacząca. Przesuwają więc termin zamknięcia elektrowni węglowych i budują Nord Stream 2 - pisze Józef Sobolewski w artykule "Nie ma energetycznego Świętego Graala" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcejnauka
Ministerstwo Energii we współpracy ze Studiem Miniatur Filmowych przygotowało popularnonaukowy serial "Neutronek w elektrowni jądrowej" skierowany do najmłodszych. Jego bohater, Neutronek, podczas wizyty w elektrowni jądrowej pozna zjawiska fizyczne towarzyszące przemianom jądra atomowego i dowie się, jak działają poszczególne części elektrowni jądrowej.
czytaj więcejnauka
Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe (HTR) znalazły się na liście Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) w grupie KIS 4: Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Otwiera to drogę do objęcia badań NCBJ w tej dziedzinie wsparciem m.in. ze środków Unii Europejskiej.
czytaj więcejenergetyka
- Realizacja planu energetyki jądrowej przyniesie nawet 10 GW stałej, czystej - bez opłat za pozwolenia na emisję - energii elektrycznej - pisze Andrzej Piotrowski w artykule "Nuklearna odsiecz dla cen energii" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcejenergetyka
W dniu 14 grudnia 2018 roku w Ministerstwie Energii zakończyły się trzydniowe warsztaty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej. Szkolenie było współorganizowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
czytaj więcejnauka
115 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie. Osiem lat później - już samodzielnie - Skłodowska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się jedyną kobietą posiadającą to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 6 grudnia 2018 roku, podczas konferencji COP24 w Katowicach, odbędzie się panel dotyczący energetyki jądrowej, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Energii oraz państwa zrzeszone w inicjatywie Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future), która promuje energetykę jądrową, jako czyste zeroemisyjne źródło energii elektrycznej.
czytaj więcejnauka
- Aby dzięki energetyce jądrowej przestawić gospodarkę na innowacyjne tory i odpowiedzieć na wyzwania związane z ochroną klimatu, potrzebujemy odpowiednio przygotowanych kadr - powiedział Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii podczas otwarcia 10. Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej, która odbyła się w dniach 26-29 listopada 2018 r. w Warszawie. W wydarzeniu, organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Energii we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, uczestniczyło prawie 200 osób z Polski i zagranicy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (621-630) z 767 » następne