Serwis informacyjny
Koreańskie reaktory APR przyszłością polskiego sektora jądrowego?
Data dodania: czwartek, 5 grudnia 2019, autor: nuclear.pl
Firma KHNP, lider światowego przemysłu jądrowego, zorganizowała w Warszawie konferencję na temat innowacyjnych reaktorów APR. Przedstawiciele biznesu i sektora energetycznego wzięli udział w rozmowach na temat przyszłości energetyki jądrowej. W szczególności skupili się na opracowanym przez KHNP reaktorze APR1400, który jako pierwszy "nieamerykański" reaktor uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (NRC).
Przyszłością sektora energetycznego jest energia jądroowa. To konkluzja płynąca z Konferencji APR 2019 w Warszawie. Gospodarzami wydarzenia byli Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Korea Nuclear Association (KNA) oraz Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) ze wsparciem Ambasady Republiki Korei w Polsce.
- Dostrzegamy jak szybko rozwija się Polska i jej gospodarka. Zauważamy również wysiłki na rzecz włączenia energii jądrowej do jej mixu energetycznego. Wiemy, że Polska jest coraz bardziej zainteresowana reaktorami jądrowymi i cieszymy się, że tak wielu polskich przedsiębiorców interesuje się tą dziedziną energetyki. Chcielibyśmy przybliżyć im zagadnienia związane z naszymi technologiami - powiedział przedstawiciel KHNP, Yong-Woo Yoon, wiceprezes i dyrektor KHNP w Europie. - To przyjemność organizować w Polsce kolejną już konferencję. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe. Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w polskim programie energetyki jądrowej.
KHNP, będące liderem rynku, posiada 24 elektrownie jądroowe w Korei, zapewniające 29% energii elektrycznej w tym kraju. Firma jest w trakcie budowy 4 elektrowni jądrowych w kraju i za granicą.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) budowane są 4 bloki APR1400. Według planów do 2021 roku elektrownie jądrowe dostarczą 25% krajowego zapotrzebowania na energię. Firma wyróżnia się również wydajnością - prace budowlane w ZEA postępują zgodnie z harmonogramem, co jest niespotykane w branży tak podatnej na opóźnienia. Pierwszy blok w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powinien być gotowy do 2020 roku.
Konferencja APR 2019 poświęcona była koreańskim reaktorom APR oraz doświadczeniom KHNP w dziedzinie energetyki jądrowej.
- Wraz z kontynuacją prowadzonej przez Polskę polityki zmian w zakresie mixu energetycznego, zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, a także dalszego rozwoju gospodarczego, Korea jest gotowa do współpracy poprzez dzielenie się naszymi doświadczeniami w zakresie technologii energetyki jądrowej. Mamy nadzieję, że konferencja APR 2019 będzie początkiem naszej udanej współpracy w tej dziedzinie. - powiedziała Mira Sun, Ambasador Republiki Korei w Polsce.
Wydarzenie podzielone zostało na cztery panele - tematem pierwszej sesji był program energetyki jądrowej w Polsce i Unii Europejskiej oraz niezależność Korei w sektorze energii jądroowej. Dowodem niezależności jest fakt przekształcenia jakiego dokonała Korea - od importera technologii jądrowej do jednego z największych eksporterów w tej dziedzinie. Od 2009 r. Korea sprzedaje swoje rozwiązania w obszarze energetyki jądrowej na całym świecie.
Podczas kolejnej sesji przedstawiciele sektora mówili o charakterystyce projektowej reaktorów koreańskich oraz współpracy ze społecznościami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi. Opracowany przez KHNP reaktor APR1400 jest jednym z najbardziej innowacyjnych systemów na świecie i jednym z największych osiągnięć koreańskiej firmy. Jest to ewolucyjny reaktor wodny ciśnieniowy o mocy cieplnej 4000 MWth. W sierpniu 2019 r. uzyskał certyfikat Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej (Nuclear Regulatory Commission - NRC). Dwa lata wcześniej Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (European Utility Requirements - EUR) zatwierdziła reaktor APR1400. Dzięki temu spółka może dostarczyć reaktor jądrowy zgodny z wymogami europejskimi. Koreański reaktor wyróżnia się najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji oraz konserwacji.
W trzecim panelu uczestniczyli Doosan Heavy Industries & Construction, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Daewoo&Doosan i KINGS. Tematyka dyskusji dotyczyła produkcji urządzeń dla elektrowni jądrowych, rozwoju kadr w sektorze jądrowym w Polsce oraz możliwości koreańskich firm w zakresie budowy elektrowni jądrowych. Ostatnia sesja koncentrowała się na koreańskiej technologii paliwa jądrowego, która jest stale rozwijana w ramach programów badawczo-rozwojowych. Głównym prelegentem był przedstawiciel KEPCO NF.