Serwis informacyjny

System opracowany przez polskich inżynierów czuwa nad cyberbezpieczeństwem amerykańskich reaktorów

Data dodania: sobota, 16 listopada 2019, autor: nuclear.pl

Opracowany przez inżynierów polskiej Grupy Transition Technologies system EDS umożliwiający bieżącą analizę pracy elektrowni jądrowej, czuwa nad cyberbezpieczeństwem amerykańskiego reaktora jądrowego AP1000. Zaprojektowany przez firmę Westinghouse reaktor to jedna z technologii rozważanych w kontekście rozwoju polskiej energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear

Stworzony przez Transition Technologies System EDS (Enterprise Data Server) jest standardowym elementem platformy informatycznej bloku AP1000. Jego zadaniem jest pobieranie bieżących danych procesowych z systemu sterowania elektrownią jądrową, ich replikowanie, a następnie prezentowanie użytkownikom w celu dalszej analizy - wszystko to w sposób bezpieczny dla systemu sterowania.

- W przypadku bezpieczeństwa energetyki jądrowej mamy do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa cyfrowego, a to oznacza, że liczba osób mających dostęp do systemu sterowania powinna być ograniczona do minimum. Z drugiej strony, istnieje potrzeba zapewnienia dostępu do danych i informacji na temat działania elektrowni jak największej liczbie specjalistów, tak by mogli na bieżąco analizować jej pracę. Nasze rozwiązanie stosowane m.in. w amerykańskim reaktorze AP1000, jest swego rodzaju kompromisem i godzi te dwie sprzeczne ze sobą potrzeby - pozwala na bieżąco udostępniać dane z systemu sterowania w sposób niezagrażający jego bezpieczeństwu i niewpływający na jego funkcjonowanie - mówi Zbigniew Zasieczny, wiceprezes Transition Technologies Advanced Solutions.

System pozwala na bezpieczne kopiowanie danych z tzw. obszaru krytycznego, poza obręb sieci, udostępniając je „na żywo” analitykom w postaci grafik, trendów czy raportów. Dane te mogą być interaktywnie wyświetlane i analizowane w czasie rzeczywistym.

Dzięki wykorzystaniu danych archiwalnych rozwiązanie umożliwia także wykonywanie analiz porównawczych czy alarmowanie o odchyleniach od typowych warunków pracy.

Rozwiązanie spełnia wymogi NEI 04-04 i jest zgodne z modelem bezpieczeństwa z 10 CFR 73.54. Najwyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje również wykorzystana w systemie technologia jednokierunkowej transmisji danych. - Stworzone przez nas rozwiązanie pozwala na przepływ danych tylko w jednym kierunku. W praktyce oznacza to, że system, na którym pracują użytkownicy, może jedynie przyjmować informacje, nie ma natomiast fizycznej możliwości wysyłania ich do systemu sterowania elektrowni. Jednokierunkowa łączność pozwala zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa - dodaje Zbigniew Zasieczny.

Zgodnie ze zaktualizowanym projektem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. uruchomienie pierwszego bloku (o mocy ok. 1-1,5 GW58) pierwszej elektrowni jądrowej przewidziano na 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków w odstępach 2-3 lat. Wybór technologii oraz generalnego wykonawcy inwestycji planowany jest z kolei na 2021 r. Jednym z potencjalnych dostawców w projekcie wdrożenia polskiej energetyki jądrowej jest właśnie amerykańska firma Westinghouse.

- Choć jako kraj jesteśmy dopiero na początku drogi związanej z rozwojem energetyki jądrowej, w światowym przemyśle nuklearnym od lat nie brakuje polskich akcentów. Kwestie bezpieczeństwa są jednym z kluczowych argumentów w publicznej dyskusji o wdrożeniu atomu, a globalne doświadczenia, know-how i sprawdzone w praktyce technologie w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą być z powodzeniem wykorzystane także w polskim sektorze energetycznym - dodaje Zbigniew Zasieczny.

Opracowany przez polskich inżynierów system EDS jest stosowany na blokach jądrowych firmy Westinghouse na całym świecie, m.in. w elektrowniach jądrowych w USA (Vögtle), Europie i Chinach (elektrownie Sanmen i Haiyang). Doświadczenia związane z dotychczasowymi wdrożeniami tego rozwiązania w amerykańskich elektrowniach jądrowych będą jednym z tematów Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego, które odbędzie się 18 listopada w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu oraz sektora prywatnego. Konferencja poświęcona będzie m.in. perspektywom polskiego programu energetyki jądrowej oraz wkładowi polskich przedsiębiorców w rozwój światowego przemysłu nuklearnego.


Podziel się z innymi


Komentarze