poprzednie « wiadomości (601-610) z 767 » następnenauka
W dniu dzisiejszym Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS kończy kolejny nabór wniosków o czas badawczy na liniach pomiarowych w synchrotronie SOLARIS. Już wkrótce naukowcy będą mogli realizować swoje badania, z których powstaną interesujące publikacje i prezentacje na konferencjach. W tym kontekście warto przywołać kilka przykładów badań, które były wykonywane na liniach badawczych Centrum SOLARIS w pierwszym naborze.
czytaj więcejnauka
Polacy pomagają okiełznać energię gwiazd na Ziemi. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w stworzenie tokamaka ITER - eksperymentalnego reaktora termonuklearnego, który powstaje we Francji. To jedna z najdroższych inwestycji naukowych na świecie - pochłonęła już ponad 18 mld euro.
czytaj więcejnauka
Międzynarodowy zespół naukowców opracował nowy materiał o wybitnej odporności na promieniowanie, który może zrewolucjonizować podejście do projektowania elementów konstrukcyjnych np. w reaktorach syntezy termojądrowej. W badaniach uczestniczyła grupa dra inż. Jana Wróbla z Politechniki Warszawskiej, laureata programów START i HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyniki badań opublikowało czasopismo Science Advances.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Na zaproszenie Państwowej Agencji Atomistyki w dniu 18 marca 2019 r. przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych przedstawili plany na najbliższe lata dotyczące eksploatacji Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie oraz plany ubiegania się o decyzje dozoru jądrowego zatwierdzające podejmowane działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.
czytaj więcejenergetyka
Spółka z Rybnika od lat realizuje usługi serwisu olejowo-smarowniczego między innymi dla energetyki i przemysłu. Ecol, jako jedna z polskich firm, wykonuje również specjalistyczne usługi w elektrowniach jądrowych w Czechach, Rosji, na Słowacji i Ukrainie.
czytaj więcej|plobo
W poniedziałek, 11 marca br. w Houston delegacje rządu Rzeczypospolitej Polskiej pod przewodnictwem Piotra Naimskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki pod przewodnictwem Ricka Perry’ego, Sekretarza do spraw Energii, zainaugurowały strategiczny dialog w dziedzinie energii, zapowiedziany w podpisanym dnia 9 listopada 2018 roku w Warszawie Memorandum o współpracy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 9 marca z wrocławskiej fabryki General Electric wyruszył do Kanady ponad 400 tonowy stojan generatora energii dla elektrowni jądrowej w Darlington. Transport potrwa ponad 70 dni i odbędzie się koleją, a następnie drogą morską. Nad produkcją tej kluczowej części technologii pracowało ponad 100 osób z wrocławskiego zakładu GE.
czytaj więcejenergetyka
PGE EJ 1 cyklicznie bada nastawienie mieszkańców do budowy elektrowni jądrowej w ich sąsiedztwie. Wyniki najświeższych badań dowodzą, że poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych wynosi już 69 proc. i zwiększyło się o 2 pp. w stosunku do ubiegłego roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Mija 37 lat od utworzenia Państwowej Agencji Atomistyki. To ważne wydarzenie w rozwoju systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Przez te lata rola PAA zmieniła się od koordynatora rozwoju atomistyki w Polsce do urzędu dozoru jądrowego.
czytaj więcejnauka
Polska, pomimo że ma tylko jeden reaktor badawczy MARIA wypada znacznie lepiej pod względem liczby koordynacji niż kraje EU15 czy EU13 mające większy potencjał i wiedzę wynikającą z eksploatacji elektrowni jądrowych – wynika z analizy uczestnictwa Polski w programie EURATOM-Fission przygotowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (601-610) z 767 » następne