poprzednie « wiadomości (301-310) z 765 » następnebezpieczeństwo
Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych do 27 maja 2022 roku trwają publiczne konsultacje dokumentów regulujących tematyczny przegląd obiektów jądrowych. Obiektem jądrowym podlegającym ocenie w Polsce jest pracujący w NCBJ badawczy reaktor MARIA.
czytaj więcejenergetyka
W dniach 21-22 kwietnia odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Agencji Energii Jądrowej (NEA) OECD w Paryżu. Z inicjatywy Polski do agendy posiedzenia wprowadzony został punkt dotyczący rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz jej konsekwencji dla bezpieczeństwa ukraińskiej infrastruktury jądrowej.
czytaj więcejnauka
Dziś w Ambasadzie Francji w Warszawie, w obecności Frédérica Billet, Ambasadora Francji w Polsce, Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej I2EN podpisał porozumienia o współpracy z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Warszawskim. Podobne porozumienie z AGH zostanie zawarte w najbliższych dniach.
czytaj więcejenergetyka
Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni jądrowej w 2033 roku, KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych.
czytaj więcejenergetyka
Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
czytaj więcejenergetyka
25 kwietnia 2022 roku podczas uroczystej ceremonii w Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie, przy obecności Pana Ambasadora Mark’a Brzezińskiego i najwyższego szczebla kierownictwa firmy Bechtel Corporation i Westinghouse zostały podpisane porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych elektrowni jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
W dniach 20-22 kwietnia 2022 roku w Warszawie miało miejsce Polsko-Fińskie Forum Przemysłu Jądrowego (Polish-Finnish Nuclear Summit). Wydarzenie to zgromadziło blisko 120 uczestników reprezentujących fińskie i polskie podmioty, wykonujące prace dla szeroko rozumianej energetyki jądrowej: przedstawicieli firm produkcyjnych oraz inżynieryjnych, ośrodków naukowych, instytucji dozorowych oraz administracji rządowych obu krajów.
czytaj więcejenergetyka
Koreańska firma KHNP złożyła dziś ofertę techniczną i komercyjną na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu oferta zakłada budowę 6 reaktorów APR-1400 o łącznej mocy 8 400 MWe.
czytaj więcejenergetyka
Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki oraz Urzędu Dozoru Technicznego uczestniczą w trzymiesięcznych programach stażowych (OJT – on-the-job training) w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu jest wzmocnienie zaplecza ekspertów i inspektorów, którzy będą brali udział w procesie nadzoru budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
- W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych SMR pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (301-310) z 765 » następne