Serwis informacyjny

KHNP złożyła ofertę na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Data dodania: czwartek, 21 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Koreańska firma KHNP złożyła dziś ofertę techniczną i komercyjną na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu oferta zakłada budowę 6 reaktorów APR-1400 o łącznej mocy 8 400 MWe.

- W ramach złożonej propozycji firma zaoferowała swój najbardziej zaawansowany technologicznie i sprawdzony reaktor jądrowy o nazwie APR1400, który jest systematycznie rozwijany i w ciągłej eksploatacji w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformowała firma.

Według KHNP projekt reaktora spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (US NRC).

Co więcej, jak informuje KHNP, model ten charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa. Zaopatrzono go w pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania w celu ochrony przed kolizjami z dużymi komercyjnymi statkami powietrznymi, a także dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Podczas oficjalnej wizyty w Polsce, 21 kwietnia br. przedstawiciele południowokoreańskiej firmy spotkali się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W spotkaniu wziął udział również Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W listopadzie 2021 roku KHNP wspierane przez rząd Republiki Korei ogłosiło zamiar uczestniczenia w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej, podkreślając gotowość firmy do dostarczenia nowoczesnych i bezpiecznych reaktorów generacji III+ o nazwie APR1400.

Oferta zaprezentowana przedstawicielom polskiego rządu zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW. Pierwszy z nich mógłby zacząć działać już w 2033 roku, zgodnie z przyjętym harmonogramem w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy oraz plan zarządzania projektem. W swojej ofercie południowokoreańska firma odnosi się również do wybranej lokalizacji, transferu technologii oraz szkoleń i edukacji, które stanowią istotne aspekty dla polskiego rządu.

„Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski. Nasze projekty wyróżnia realizacja zgodna z założonym harmonogramem oraz budżetem, co szczególnie cenią sobie inwestorzy, a przykładem jest tu m.in. elektrownia jądrowa w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Mamy nadzieję, że dzięki naszej konkurencyjnej ofercie staniemy się również częścią historycznego momentu transformacji energetycznej w Polsce. Jestem przekonany, że nasza oferta jest atrakcyjna pod każdym względem, a proponowana przez nas cena jest szczególnie konkurencyjna. Jeśli KHNP zostanie wybrane jako dostawca technologii, będziemy mogli podzielić się nie tylko naszą technologią rozwijaną przez ostatnie 50 lat, ale także doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych - tak, aby wesprzeć dążenia Polski w rozwoju energetyki na światowym poziomie – powiedział Chung Jae-Hoon, prezes i dyrektor generalny KHNP.

Konkurencyjna oferta finansowa, wspierana przez rząd koreański, obejmuje kompleksowy plan finansowania oraz możliwości wsparcia inwestycji przez KHNP i instytucje koreańskiego rządu (agencje kredytów eksportowych (ECA), zagraniczne agencje rozwoju itp.) w celu realizacji finansowych wymogów projektu. Oferta KHNP spełnia założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 r. i zawiera kluczowe założenia dla długofalowej współpracy z Republiką Korei na rzecz transformacji energetycznej Polski.


Podziel się z innymi


Komentarze