Serwis informacyjny

Bechtel podpisał porozumienia o współpracy z 12 polskimi firmami

Data dodania: wtorek, 26 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

25 kwietnia 2022 roku podczas uroczystej ceremonii w Rezydencji Ambasadora USA w Warszawie, przy obecności Pana Ambasadora Mark’a Brzezińskiego i najwyższego szczebla kierownictwa firmy Bechtel Corporation i Westinghouse zostały podpisane porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych elektrowni jądrowych.

- Budowa elektrowni wymaga polskiej wiedzy i tysięcy wykwalifikowanych polskich pracowników - powiedział Ahmet Tokpinar, dyrektor generalny linii biznesowej Energetyki Jądrowej Bechtel. - Jako partner EPC dla tych projektów Bechtel zamierza dołączyć polskie firmy jako kluczowych członków do zespołu podwykonawczego. Nadszedł czas by zidentyfikować tych przyszłych partnerów w łańcuchu dostaw - dodał Tokpinar.

- To kolejny ważny krok naprzód w projekcie, który jeszcze bardziej zbliży nasze kraje w ciągu 100-letniego partnerstwa. Ambasada USA ma przyjemność wspierać Bechtel i Westinghouse w wyborze lokalnych polskich dostawców do tego strategicznego projektu - powiedział Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce.

Bechtel i Westinghouse Electric Company wspólnie przygotowują projekt inżynieryjny front-end dla polskiego rządu w celu wyboru technologii elektrowni z trzema reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Elektrownia, która mogłaby wykorzystywać bloki AP 1000 firmy Westinghouse, byłaby pierwszą elektrownią jądrową w Polsce.

Wydarzenie to wpisuje się w trend poszukiwania i pozyskiwania przez potencjalnych wykonawców elektrowni jądrowych lokalnych dostawców i wykonawców. W ramach spodziewanej oferty amerykańskiej na realizację bloków jądrowych w Polsce, Bechtel ma pełnić rolę generalnego wykonawcy. Jako taki będzie potrzebował licznych lokalnych poddostawców i podwykonawców, szczególnie w zakresie realizacji prac budowlanych i montażowych. W dużej części elektrowni jądrowej takie prace nie odbiegają w sposób istotny od realizowanych na rzecz dużych konwencjonalnych bloków energetycznych, co oznacza, że polski przemysł już teraz posiada wymagane kompetencje. Oczywiście nie wyklucza to udziału polskich firm i w realizacji części jądrowej, choć tam wymagania będą bardziej restrykcyjne, ale także potencjał polskich firm jest brany pod uwagę także w tej części. Warto także pamiętać, że współpracę z polskimi partnerami podjął już także Westinghouse, który będzie pełnił rolę dostawcy technologii jądrowej i najpewniej podwykonawcy firmy Bechtel.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, lokalny polski przemysł z pewnością będzie miał znaczący udział w realizacji bloków jądrowych w Polsce, co wynika zarówno z jego potencjału i doświadczenia, jak i logiki realizacji dużej inwestycji infrastrukturalnej. Przeczy to rozpowszechnianej czasem tezie, że całość, bądź ogromna większość wartości inwestycji powędruje do zagranicznych dostawców.


Podziel się z innymi


Komentarze