poprzednie « wiadomości (21-30) z 54 » następnenauka
W ostatnich latach trwają prace nad alternatywnymi do reaktorowej drogami produkcji technetu-99m, stosowanego w medycynie nuklearnej. Przykład stanowi wykorzystanie cyklotronów lub akceleratorów liniowych.
czytaj więcejmedycyna
Nie wolno zażywać profilaktycznie płynu Lugola, zawierającego jod. Takie postępowanie jest absurdalne i może być szkodliwe – powiedziała PAP prof. Małgorzata Gietka-Czernel z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Efekt zażycia tego płynu i podobnych preparatów jest jedynie przejściowy i krótkotrwały, może natomiast zaburzyć działanie tarczycy - ostrzegła.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, iż należący do niego Ośrodek Radioizotopów POLATOM uzyskał status Znanego Nadawcy, przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego!
czytaj więcejmedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Ośrodka Radioizotopów POLATOM w Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowali o obiecujących rezultatach prowadzonych w fazie przedklinicznej, długoletnich badaniach nad radiofarmaceutykami celowanymi w pewne typy nowotworów, w tym trudny w diagnozowaniu i leczeniu rak rdzeniasty tarczycy.
czytaj więcejnauka
Międzynarodowy zespół naukowców, w którym biorą udział uczeni z Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku zaproponował wykorzystanie nowego związku chemicznego do obrazowania nowotworów prostaty i piersi. [99mTc]Tc-DB15 składa się ze stosowanego w diagnostyce radioaktywnego izomeru* technetu Tc-99m**, związanego z antagonistą (czyli substancją blokującą receptor) receptora GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor) występującego w komórkach niektórych rodzajów nowotworów.
czytaj więcejmedycyna
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB Oddział w Krakowie, który jako jedyny w Polsce prowadzi radioterapię protonową, w dniach 15-16 października będzie świętował jubileusz 70-lecia powstania. W ramach obchodów zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prof. dr hab. n. med. Hanny Kołodziejskiej-Wertheim, która zainicjowała badania z zakresu epidemiologii nowotworów oraz wykład na temat rozwoju onkologii we wszystkich latach istnienia Instytutu.
czytaj więcejzastosowania
W Chinach uruchomiono pierwszy w Azji demonstracyjny obiekt w skali pilotażowej do oczyszczania ścieków medycznych przy użyciu technologii wiązki elektronów. Zakład w prowincji Hubei, o wydajności 400 metrów sześciennych dziennie, powstał na fundamencie współpracy badawczej i technicznej z MAEA, która rozpoczęła się około 10 lat temu.
czytaj więcejmedycyna
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca w Katowicach są jednymi z 31 międzynarodowych partnerów wchodzących w skład konsorcjum STOPSTORM, które rozpoczyna realizację wieloośrodkowego badania naukowego nad zastosowaniem radioterapii w leczeniu chorych na zaburzenia rytmu serca w ramach programu „Horyzont 2020”. Badanie to zyskało finansowanie z grantu Unii Europejskiej w wysokości 7,1 mln euro.
czytaj więcejmedycyna
Specjaliści z Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z wykorzystaniem izotopu o nazwie Holm-166.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (21-30) z 54 » następne