Serwis informacyjny

Walijski rząd sfinansuje studium wykonalności reaktora badawczego

Data dodania: środa, 11 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Walijski rząd zlecił i sfinansuje studium wykonalności budowy reaktora badawczego do produkcji radionuklidów medycznych oraz centrum produkcji radiofarmaceutyków w Trawsfynydd.

Pakowanie radiofarmaceutyków w szklane fiolki, fot. Dean Calma / IAEA (CC BY-SA 2.0)
Pakowanie radiofarmaceutyków w szklane fiolki, fot. Dean Calma / IAEA (CC BY-SA 2.0)

Ma to związek z obawami, że po roku 2030 w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii znacząco, w wyniku wyłączeń kolejnych reaktorów badawczych, zmniejszy się dostępność tych substancji leczniczych i co za tym idzie zmaleje dostępność diagnostyki i terapii dla pacjentów onkologicznych. Problemy występują już teraz w sytuacji wywołanych usterkami postojów europejskich reaktorów badawczych.

ARTHUR (Advanced Radioisotope Technology for Health Utility Reactor) ma zapewnić WIelkiej Brytanii niezależność w całym łańcuchu produkcji radiofarmaceutyków – od napromieniań materiałów tarczowych po produkcję finalnych substancji podawanych pacjentom. Ma też sprawić, że ten kraj z importera stanie się ich eksporterem.

Reaktory badawcze są jedynym pewnym źródłem wiekszości radioizotopów wykorzystywanych w terapii nowotworów. Niemal wszystkie z nich na potrzeby europejskich i polskich pacjentów onkologicznych są produkowane w reaktorach MARIA (Polska), HFR (Holandia), BR2 (Belgia) i LVR-15 (Czechy). Najmłodsza jest z nich MARIA uruchomiona w 1974 roku, pozostałe są ponad dekadę starsze i wpływa to na ich niezawodność. Nie są znane plany zastąpienia MARII kolejnym reaktorem ani propozycje dotyczące zwiększenia w niej produkcji radionuklidów medycznych.
Jednocześnie Komisja Europejska w październiku 2021 roku opublikowała prognozy, z których wprost wynika, że stopniowo spadać będzie w Europie dostępność substancji medycznych wykorzystujących promieniotwórczość. Po roku 2040 potrzeby w ogóle nie będą pokryte.

Podobnego namysłu jak w Walii życzymy Polsce.


Podziel się z innymi


Komentarze