poprzednie « wiadomości (31-40) z 56 » następnemedycyna
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca w Katowicach są jednymi z 31 międzynarodowych partnerów wchodzących w skład konsorcjum STOPSTORM, które rozpoczyna realizację wieloośrodkowego badania naukowego nad zastosowaniem radioterapii w leczeniu chorych na zaburzenia rytmu serca w ramach programu „Horyzont 2020”. Badanie to zyskało finansowanie z grantu Unii Europejskiej w wysokości 7,1 mln euro.
czytaj więcejmedycyna
Specjaliści z Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z wykorzystaniem izotopu o nazwie Holm-166.
czytaj więcejmedycyna
To MIT! Choć większość z nas traktuje te dwa określenia jako synonimy, to w rzeczywistości stanowią one dwa różnego rodzaju badania radiologiczne.
czytaj więcejmedycyna
Reaktor MARIA jest jednym z głównych ośrodków napromieniania mikrosfer zawierających radioaktywny holm, które są stosowane w terapii nowotworów wątroby. Technologia opracowana w NCBJ na zlecenie firmy Quirem Medical – globalnego producenta mikrosfer teraperutycznych QuiremSpheres® – służy pacjentom w kilkunastu wyspecjalizowanych klinikach w Europie.
czytaj więcejmedycyna
Medycyna nuklearna to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie, pozwala badać i leczyć różnego typu schorzenia, gdy zawodzą inne metody - przekonują eksperci.
czytaj więcejmedycyna
Oprócz chirurgii, chemioterapii i radioterapii, 4. filarem metod w leczeniu nowotworów stała się radiologia interwencyjna, zajmująca się zabiegami małoinwazyjnymi, zwykle powodującymi mniej powikłań - mówią w rozmowie z PAP specjaliści WUM. Zabiegi te wciąż jednak są mało dostępne w Polsce.
czytaj więcejmedycyna
W dniu 12 listopada 2019 roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano zarządzenie szefa resortu z dnia 8 listopada 2019 roku w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania strategii protonoterapii w Polsce.
czytaj więcejmedycyna
J-PET – pozytonowy tomograf emisyjny zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zaprezentowano w Krakowie. Urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET.
czytaj więcejmedycyna
Jak sprawić, żeby radioterapia była dokładniejsza i skuteczniejsza w leczeniu nowotworów? Jak podała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej naukowcy i lekarze połączyli siły i pracują nad stworzeniem fantomu medycznego do precyzyjnego planowania dawki w radioterapii.
czytaj więcejnauka
Rząd Belgii ogłosił swoje poparcie dla realizacji projektu MYRRHA (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications), unikalnej infrastruktury badawczej SCK-CEN (Belgijskie Centrum Badań Jądrowych) w Mol. MYRRHA po raz kolejny stawia Belgię jako światowego lidera pod względem badań naukowych - szczególnie w zakresie gospodarki odpadami jądrowymi i opracowywania nowych terapii w walce z rakiem.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 56 » następne