Serwis informacyjny

Chiny uruchomiły oczyszczalnie ścieków medycznych z wykorzystaniem technologii wiązki elektronów

Data dodania: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, autor: nuclear.pl

W Chinach uruchomiono pierwszy w Azji demonstracyjny obiekt w skali pilotażowej do oczyszczania ścieków medycznych przy użyciu technologii wiązki elektronów. Zakład w prowincji Hubei, o wydajności 400 metrów sześciennych dziennie, powstał na fundamencie współpracy badawczej i technicznej z MAEA, która rozpoczęła się około 10 lat temu.

Instalacja oczyszczania ścieków medycznych wiązką elektronów, fot. CAEA
Instalacja oczyszczania ścieków medycznych wiązką elektronów, fot. CAEA

Konwencjonalne technologie uzdatniania wody obejmują filtrację, obróbkę chemiczną i biologiczną. - Tradycyjny proces oczyszczania ścieków medycznych polega na wprowadzaniu do ścieków w celu zabicia mikroorganizmów chemicznego środka dezynfekującego, takiego jak podchloryn sodu - powiedział Liu Zhenwei, dyrektor generalny szpitala Xiyuan. Jednakże w procesie tym powstają niepożądane pozostałości odczynników chemicznych. Technologia wiązki elektronów pozwala uniknąć tych wtórnych źródeł zanieczyszczenia, działa również w temperaturze pokojowej i pozwala uniknąć zużycia energii na wytworzenie pary wodnej koniecznej do obróbki cieplnej ścieków. Technologia ta nie niesie żadnego zagrożenia radiacyjnego dla pracowników.

Połączeniem technologii napromieniowania wiązką elektronów z procesem sterylizacji medycznej zajął się zespół badaczy Chińskiego Urzędu Energii Atomowej (CAEA), Uniwersytetu Tsinghua i China General Nuclear Power Corporation. Zespół opracował sprzęt do zastosowania technologii wiązki elektronów, z nowym akceleratorem elektronów wyprodukowanym specjalnie do napromieniania ścieków medycznych. Ustanowiono również nowe metodologie wykrywania wirusów, w tym wirusa wywołującego COVID-19.

Akcelerator elektronów wytwarza wysokoenergetyczne EB do reakcji z cząsteczkami DNA / RNA lub komórkami mikroorganizmów. Reakcja hamuje rozwój drobnoustrojów i zabija wirusy i bakterie chorobotwórcze. Jakość oczyszczonych ścieków przekroczyła chiński standard usuwania ścieków przez szpitale chorób zakaźnych.

Prace nad oczyszczaniem ścieków z użyciem technologii jądrowych są prowadzone w Chinach we współpracy z MAEA od 2012 roku. W 2017 roku Chiny otworzyły swój pierwszy zakład, który wykorzystuje technologie wiązki elektronów do oczyszczania ścieków przemysłowych, a w zeszłym roku otworzyły wiązki elektronów, o zdolności do oczyszczania 30 milionów litrów ścieków dziennie.

Technologia jądrowa jest szeroko stosowana na całym świecie w przemyśle, rolnictwie, medycynie i opiece zdrowotnej, a także w ochronie środowiska. W Chinach jest to wciąż nowa branża, która dopiero zaczyna się rozwijać ale już ma duży potencjał, aby przyczynić się do rozwoju społecznego i gospodarczego.


Podziel się z innymi


Komentarze