Serwis informacyjny
Chiny uruchomiły oczyszczalnie ścieków medycznych z wykorzystaniem technologii wiązki elektronów
Data dodania: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, autor: nuclear.pl
W Chinach uruchomiono pierwszy w Azji demonstracyjny obiekt w skali pilotażowej do oczyszczania ścieków medycznych przy użyciu technologii wiązki elektronów. Zakład w prowincji Hubei, o wydajności 400 metrów sześciennych dziennie, powstał na fundamencie współpracy badawczej i technicznej z MAEA, która rozpoczęła się około 10 lat temu.
Konwencjonalne technologie uzdatniania wody obejmują filtrację, obróbkę chemiczną i biologiczną. - Tradycyjny proces oczyszczania ścieków medycznych polega na wprowadzaniu do ścieków w celu zabicia mikroorganizmów chemicznego środka dezynfekującego, takiego jak podchloryn sodu - powiedział Liu Zhenwei, dyrektor generalny szpitala Xiyuan. Jednakże w procesie tym powstają niepożądane pozostałości odczynników chemicznych. Technologia wiązki elektronów pozwala uniknąć tych wtórnych źródeł zanieczyszczenia, działa również w temperaturze pokojowej i pozwala uniknąć zużycia energii na wytworzenie pary wodnej koniecznej do obróbki cieplnej ścieków. Technologia ta nie niesie żadnego zagrożenia radiacyjnego dla pracowników.
Połączeniem technologii napromieniowania wiązką elektronów z procesem sterylizacji medycznej zajął się zespół badaczy Chińskiego Urzędu Energii Atomowej (CAEA), Uniwersytetu Tsinghua i China General Nuclear Power Corporation. Zespół opracował sprzęt do zastosowania technologii wiązki elektronów, z nowym akceleratorem elektronów wyprodukowanym specjalnie do napromieniania ścieków medycznych. Ustanowiono również nowe metodologie wykrywania wirusów, w tym wirusa wywołującego COVID-19.
Akcelerator elektronów wytwarza wysokoenergetyczne EB do reakcji z cząsteczkami DNA / RNA lub komórkami mikroorganizmów. Reakcja hamuje rozwój drobnoustrojów i zabija wirusy i bakterie chorobotwórcze. Jakość oczyszczonych ścieków przekroczyła chiński standard usuwania ścieków przez szpitale chorób zakaźnych.
Prace nad oczyszczaniem ścieków z użyciem technologii jądrowych są prowadzone w Chinach we współpracy z MAEA od 2012 roku. W 2017 roku Chiny otworzyły swój pierwszy zakład, który wykorzystuje technologie wiązki elektronów do oczyszczania ścieków przemysłowych, a w zeszłym roku otworzyły wiązki elektronów, o zdolności do oczyszczania 30 milionów litrów ścieków dziennie.
Technologia jądrowa jest szeroko stosowana na całym świecie w przemyśle, rolnictwie, medycynie i opiece zdrowotnej, a także w ochronie środowiska. W Chinach jest to wciąż nowa branża, która dopiero zaczyna się rozwijać ale już ma duży potencjał, aby przyczynić się do rozwoju społecznego i gospodarczego.