Serwis informacyjny

Rosatom buduje największy w Europie zakład produkcji radiofarmaceutyków

Data dodania: niedziela, 22 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy Europa, w perspektywie kilkunastu lat, stoi przed wyzwaniem zmniejszenia lub nawet braku dostępności radioizotopów wykorzystywanych w terapii nowotworów. Obecnie większość radioizotopów na świecie jest produkowanych w 6 reaktorach, z czego 4 położone są w Europie.

Powyższą sytuację postanowiła wykorzystać, dodatkowo zagrożona międzynarodowymi sankcjami Rosja, która 20 stycznia 2023 roku w Obnińsku rozpoczęła budowę największej w Europie fabryki radiofarmaceutyków.

Obecnie w Rosji radiofarmaceutyki produkowane przez Rosatom pozwalają na wykonanie około miliona procedur diagnostycznych i terapeutycznych rocznie. Jednocześnie zapotrzebowanie na radiofarmaceutyki pozostaje niezwykle duże.

W 2025 roku 21 linii produkcyjnych nowego zakładu umożliwi wytwarzanie radiofarmaceutyków do diagnostyki i leczenia szerokiego zakresu chorób. Zakład będzie produkował szeroką gamę radiofarmaceutyków i aktywnych składników, w tym najpopularniejsze produkty na bazie izotopów jodu-131, samaru-153 i molibdenu-99, jak również aktywne substancje radiofarmaceutyczne i leki radiofarmaceutyczne na bazie lutetu-177, aktynu-225, radu-223 i innych izotopów.

Lokalizacja produkcji w Obnińsku pod Moskwą ma zapewnić szybką dostawę radiofarmaceutyków do placówek medycznych w całym kraju i na świecie, z wykorzystaniem specjalnej flotę pojazdów oraz rozwiniętego hubu lotniczego.


Podziel się z innymi


Komentarze