Serwis informacyjny - Tagi: bezpieczeństwo

poprzednie « wiadomości (141-150) z 191 » następne

Nowy akt wykonawczy do Prawa atomowego

W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie przypadków, w których wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące pochodzące od naturalnych izotopów promieniotwórczych nie wymaga powiadomienia (Dz. U. poz. 627). Ma ono na celu dookreślenie zakresu działalności związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, które podlegają reglamentacji zgodnie z art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe.
czytaj więcej

Nowe akty wykonawcze do Prawa atomowego

W Dzienniku Ustaw ogłoszono pięć nowych aktów wykonawczych do ustawy – Prawo atomowe. Mają one na celu zwiększenie poziomu ochrony radiologicznej przy pracy ze źródłami promieniotwórczymi. Nowe przepisy wdrażają również wymagania w zakresie pomiarów zawartości wybranych izotopów promieniotwórczych w materiałach budowlanych.
czytaj więcej

Estońska Fermii Energia analizuje możliwe lokalizacje składowiska wypalonego paliwa

W opracowaniu Deep Isolation wykonanym na zlecenie Fermi Energia, spółki zajmującej się wdrażaniem zaawansowanych reaktorów, dokonano analizy potencjalnej przydatności terenów w Estonii pod kątem lokalizacji składowiska odpadów jądrowych w głębokich horyzontalnych otworach wiertniczych. Wstępna ekspertyza nie wykazała żadnych fundamentalnych ograniczeń geologicznych w składowaniu odpadów promieniotwórczych w Estonii oraz potwierdziła, że szereg lokalizacji może potencjalnie spełniać wymogi przepisów bezpieczeństwa MAEA.
czytaj więcej

Rajewski: polska elektrownia jądrowa nie doprowadzi do wysiedlenia Niemców z Berlina

Dwa dni temu w mediach niemieckich [1][2] (a potem i gdzieniegdzie w polskich) pojawiły się alarmistyczne artykuły stwierdzające, że awaria w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej może spowodować zagrożenie nawet dla rejonu Berlina i Hamburga, odległych o ponad 400 km (w artykułach podano 450 km, w istocie do Berlina z obu rozpatrywanych lokalizacji jest mniej niż 400, ale nie bądźmy drobiazgowi). Artykuły powoływały się na analizę szwajcarskich specjalistów i okraszone były sugestywną grafiką istotnie pokazującą rozchodzenie się chmury skażeń z rejonu Żarnowca w rejon Berlina.
czytaj więcej

Polska przyjęła zintegrowany plan działania w zakresie ochrony fizycznej INSSP

Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcej

Naimski: Powinniśmy jak najszybciej podjąć ostateczną decyzję o budowie nuklearnej części naszej energetyki

– Ten trudny dla gospodarki rok uświadomił nam konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Temu mają służyć takie inicjatywy jak przyjęcie przez rząd ustawy offshore’owej, która jest procedowana w Sejmie, oraz aktualizacja programu budowy elektrowni nuklearnej w Polsce. Dopóki nie powstaną pierwsze bloki jądrowe, to gaz będzie paliwem stabilizującym działanie odnawialnych źródeł i zastępującym wygaszane moce węglowe.
czytaj więcej

Zajdler: Połączenie OZE i energii jądrowej może być przyszłością polskiej energetyki

Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach. Potrzebne są nakłady inwestycyjne nie tylko w fotowoltaikę czy turbiny wiatrowe, lecz także w magazyny energii. Równocześnie, choć odbiegając od polityki energetycznej UE, która promuje OZE jako główne źródło, Polska rozwija plany energetyki jądrowej. To właśnie synergia źródeł odnawialnych i atomu może być przyszłością polskiej energetyki.
czytaj więcej

Polscy aktywiści klimatyczni i ekologiczni proszą rząd i obywateli Niemiec o ponowne rozważenie decyzji o zamknięciu sprawnych elektrowni jądrowych na terenie Niemiec

W piątek 18 grudnia 2020 roku, o godzinie 12:00 aktywiści klimatyczni i ekologiczni inicjatywy FOTA4Climate złożyli w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie list otwarty polskich naukowców, intelektualistów, aktywistów i obywateli do rządu, parlamentarzystów, organizacji, kościołów oraz obywateli Republiki Federalnej Niemiec w sprawie ponownego rozważenia decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 roku.
czytaj więcej

Drony a bezpieczeństwo elektrowni jądrowych

Amerykańskie elektrownie jądrowe nie mają znaczących luk w zabezpieczeniach, które mogłyby zostać wykorzystane przez napastników do ataku przy użyciu dostępnych na rynku bezzałogowych statków powietrznych, stwierdziła w oświadczeniu amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (US NRC).
czytaj więcej

Zmiany klimatu ostatnie na liście zjawisk, których obawiają się Polacy

Co prawda 72 proc. z nas uznaje globalne ocieplenie za groźne dla swego życia, ale inne zagrożenia są według nas bardziej niebezpieczne. To jedna ciekawszych obserwacji z raportu Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2020”. Dlaczego naukowcy uznają zmiany klimatu za najważniejsze z zagrożeń, a w Polsce bardziej boimy się zanieczyszczenia powietrza?
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (141-150) z 191 » następne