Serwis informacyjny

Szwedzki rząd zatwierdził plany rozbudowy tymczasowego magazynu CLAB

Data dodania: czwartek, 2 września 2021, autor: nuclear.pl

Jak podała agencja informacyjna TT, powołując się na ministra środowiska Pera Bolunda, 26 sierpnia szwedzki rząd ogłosił zatwierdzenie planów rozbudowy tymczasowego magazynu wypalonego paliwa CLAB w Oskarshamn.

Wypalone paliwo w magazynie tymczasowym Clab, fot. SKB
Wypalone paliwo w magazynie tymczasowym Clab, fot. SKB

Jak informowaliśmy w sierpniu szwedzcy operatorzy elektrowni jądrowych: Vattenfall, Uniper i Fortum, apelowali o zatwierdzone budowy podziemnego składowiska wraz z rozbudową tymczasowego magazynu w obawie przed koniecznością przedwczesnego wyłączenia elektrowni jądrowych.

Centralny tymczasowy magazyn wypalonego paliwa jądrowego CLAB, zlokalizowany w miejscowości Simpevarp, około 25 kilometrów na północ od Oskarshamn, jest miejscem przechowywania wypalonego paliwa jądrowego ze wszystkich szwedzkich elektrowni jądrowych w oczekiwaniu na uruchomienie podziemnego składowiska ostatecznej izolacji.

Obecnie Szwecja posiada trzy elektrownie jądrowe z sześcioma reaktorami – Ringhals w Halland z dwoma blokami PWR, Forsmark w Uppland z trzema blokami BWR oraz Oskarshamn w Smalandii z jednym blokiem BWR.

Początkowo napromieniowane paliwo jądrowe jest przechowywane w szwedzkich elektrowniach jądrowych, ale po około roku jest transportowane do tymczasowego magazynu CLAB. Tam jest przechowywane w basenach magazynowych na głębokości około 30 metrów pod ziemią. Ośmiometrowa warstwa wody przykrywająca paliwo chroni przed promieniowaniem i chłodzi paliwo.

Obecnie magazyn CLAB zawiera około 7300 ton wypalonego paliwa jądrowego, a jego pojemność jak i zezwolenie na czasowe składowanie opiewa na 8000 ton.

W 2011 roku SKB złożyła wniosek o budowę pierwszego w Szwecji zakładu przechowywania i hermetyzacji paliwa jądrowego a na początku 2015 roku wniosek o zezwolenie na przechowywanie w CLAB do 11 000 ton wypalonego paliwa. Kompleksowy obiekt – zakład hermetyzacji i pośredniego składowania CLAB we wniosku nosi nazwę Clink.

Szwecja nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie długoterminowego przechowywania swoich odpadów jądrowych. Decyzja może zostać podjęta w ciągu kilku miesięcy.


Podziel się z innymi


Komentarze