Serwis informacyjny

Rozpoczęto kontrolę ENSREG w Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: wtorek, 31 sierpnia 2021, autor: nuclear.pl

W dniach 31 sierpnia - 2 września na terenie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej odbędzie się misja ekspertów Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego ENSREG.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

Prace ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego zostaną zorganizowane w ramach drugiej fazy wzajemnego przeglądu krajowego planu działań w oparciu o wyniki testów przeprowadzonych w warunkach skrajnych. W skład grupy wejdzie 15 ekspertów z Austrii, Niemiec, Ukrainy, Czech, Szwajcarii, Litwy, Grecji i Finlandii. Na czele grupy stanie Petteri Tiippana - dyrektor generalny Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Finlandii (STUK).

Eksperci ocenią realizację krajowego planu działania, biorąc pod uwagę zalecenia ENSREG wydane w 2018 roku, przeanalizują postępy w realizacji planowanych działań przez stronę białoruską.

Pierwsza faza przeglądu partnerów ENSREG miała miejsce w pierwszym kwartale 2021 roku. Na podstawie ich wyników zatwierdzono wstępny raport z przeglądu krajowego planu, pełne sprawozdanie zostanie opracowane do końca tego roku. Będzie skupiać się na ocenie stopnia realizacji przez elektrownię zaleceń UE.

ENSREG to grupa zrzeszająca organy dozoru jądrowego z państw Unii Europejskiej. W pracach Grupy bierze również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej. Grupa posiada kompetencje doradcze Komisji Europejskiej.

Celem ENSREG jest ułatwianie współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym i gospodarką odpadami promieniotwórczymi. W ramach ENSREG prowadzone są również wzajemne przeglądy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze