Serwis informacyjny
Pierwszy blok EJ Taishan wyłączony po awarii paliwa
Data dodania: wtorek, 3 sierpnia 2021, autor: nuclear.pl
Chińska CGN poinformowała o podjęciu decyzji o wyłączeniu pierwszego bloku Elektrowni Jądrowej Taishan w chińskiej prowincji Guangdong wyposażonej w największy na świecie reaktor EPR w celu zastąpienia uszkodzonych prętów paliwowych.
W zeszłym miesiącu informowaliśmy o wykryciu w obiegu pierwotnym reaktora wzrostu stężenia gazów obojętnych, co po przeprowadzonych analizach zostało przypisane uszkodzeniu pięciu z 60 tys. prętów paliwowych (w rdzeniu reaktora EPR znajduje się 241 zestawów paliwowych, z których każdy składa się z 265 prętów paliwowych).
16 czerwca Chińska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego potwierdziła doniesienia prasowe o wzroście stężenia gazów obojętnych w obiegu pierwotnym reaktora. O zdarzeniu poinformowano francuski EDF, który jest współwłaścicielem operatora elektrowni. EDF poinformował, że jest to "znane zjawisko, zbadane i przewidziane w procedurach operacyjnych reaktora". Pomimo tego firma zażądała zwołania nadzwyczajnego posiedzenia rady dyrektorów w celu „przedstawienia wszystkich danych i niezbędnych decyzji przez kierownictwo”.
Po przeanalizowaniu danych dostarczonych przez operatora, w szczególności danych dotyczących składu chemicznego wody obiegu pierwotnego EDF ocenił konsekwencje zdarzenia szczególnie w odniesieniu do ewoluującego charakteru sytuacji.
Po posiedzeniu zarządu Taishan Nuclear Power w dniu 22 lipaca EDF wydał zalecenie wyłączenia bloku w celu dokładnej oceny zachodzącej sytuacji i powstrzymania jej rozwoju, jednak jak wtedy podkreślono decyzja należy do operatora chińskiej elektrowni.
30 lipca CGN poinformowało, iż po wspólnych analizach chińskiego i francuskiego personelu technicznego podjęto decyzję o wyłączeniu bloku zaznaczając że jego parametry "nadal mieszczą się w dopuszczalnym zakresie właściwości technicznych, a urządzenie może nadal działać stabilnie". - TNPJVC stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo i konserwatywne podejmowanie decyzji zgodnie z zasadami i procedurami bezpieczeństwa jądrowego – podkreślił CGN w komunikacie.
Dalsza analiza określi, czy wszystkie uszkodzone pręty paliwowe są częścią tego samego zestawu paliwowego, czy należą do różnych zestawów.