Serwis informacyjny - Tagi: bezpieczeństwo

poprzednie « wiadomości (1-10) z 166 » następne

1,5 raza więcej osób na świecie popiera wykorzystanie energii jądrowej niż się jej sprzeciwia

Firma Savanta przeprowadziła na zlecenie Radiant Energy Group największe w dotychczasowej historii badanie postaw społecznych wobec energetyki jądrowej. Łącznie w 20 krajach (Chiny, Rosja, Indie, Szwecja, Korea Południowa, Francja, Filipiny, Norwegia, RPA, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Australia, Niemcy, Włochy, Japonia, Brazylia, Hiszpania i Zjednoczone Emiraty Arabskie) przebadano ponad 20 000 osób.
czytaj więcej

Rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla a kontrowersje wobec wyniku konkursu ABR2023

Wygrana profesora Roszkowskiego w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Uzasadnieniem antynagrody było zamieszczenie w podręczniku szkolnym do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji na temat katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Informacja na temat śmierci w wyniku promieniowania setek likwidatorów i tysięcy mieszkańców okolicznych terenów jest całkowicie błędna i ma swoje źródła w legendach oraz niczym nie popartych szacunkach. Mimo to, zauważyliśmy w komentarzach, że dla wielu osób wciąż bardziej miarodajne są internetowe historie niż oficjalne raporty instytucji. Z tego powodu postanowiliśmy wytłumaczyć jaka jest rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla i z czego wynikają różne, często sprzeczne informacje na ten temat.
czytaj więcej

ABR2023: banderowcy planowali otruć mieszkańców wschodniej Ukrainy zubożonym uranem

Od początku trwania inwazji na Ukrainę tematem odmienianym przez wszystkie przypadki jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Już w pierwszych dniach konfliktu pojawiły się pierwsze akcje dezinformacyjne, wedle których na terenie Ukrainy miałaby być przechowywana broń jądrowa lub materiały do jej budowy, jak również fałszywe ostrzeżenia o radioaktywnych chmurach znad rzekomo zniszczonych ukraińskich reaktorów.
czytaj więcej

ABR2023: Łowili ryby w komorze reaktora

Każdego roku pod koniec kwietnia serwisy informacyjne podają wiele tekstów o tematyce Czarnobylskiej. Rocznica katastrofy z 1986 roku każdorazowo od nowa rozbudza emocje i przyciąga uwagę czytelników artykułami o tematyce jądrowej, w tym również na temat czarnobylskiej strefy wykluczenia. Niestety znaczna część publikowanych treści jest obarczona licznymi mitami, stereotypami i błędami merytorycznymi. Wspaniałym przykładem jest dzisiejszy nominowany.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 166 » następne