poprzednie « wiadomości (1-10) z 46 » następnebezpieczeństwo
Jak co roku z przyczyn naturalnych płonie Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Także w tym roku nie rodzi to zagrożenia radiologicznego.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Wygrana profesora Roszkowskiego w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Uzasadnieniem antynagrody było zamieszczenie w podręczniku szkolnym do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji na temat katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Informacja na temat śmierci w wyniku promieniowania setek likwidatorów i tysięcy mieszkańców okolicznych terenów jest całkowicie błędna i ma swoje źródła w legendach oraz niczym nie popartych szacunkach. Mimo to, zauważyliśmy w komentarzach, że dla wielu osób wciąż bardziej miarodajne są internetowe historie niż oficjalne raporty instytucji. Z tego powodu postanowiliśmy wytłumaczyć jaka jest rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla i z czego wynikają różne, często sprzeczne informacje na ten temat.
czytaj więcejenergetyka
Podstawowym elementem odróżniającym publikacje naukowe i beletrystykę jest bazowanie na wiarygodnych źródłach i badaniach naukowych. Można założyć, że autorzy podręczników potrafią zweryfikować informacje i przyłożą szczególne starania, aby wyeliminować z nich wszelkie fałszerstwa. Niestety podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość” nie spełnia tych wymagań.
czytaj więcejenergetyka
Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa (CSFSF) znajduje się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i będzie do niego trafiać, po kilkuletnim schłodzeniu w basenach przechowawczych, paliwo z ukraińskich reaktorów WWER. Przechowalnik został zaprojektowany przez Holtec International na podstawie umowy z ukraińskim Energoatomem.
czytaj więcejnauka
Od początku trwania inwazji na Ukrainę tematem odmienianym przez wszystkie przypadki jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Już w pierwszych dniach konfliktu pojawiły się pierwsze akcje dezinformacyjne, wedle których na terenie Ukrainy miałaby być przechowywana broń jądrowa lub materiały do jej budowy, jak również fałszywe ostrzeżenia o radioaktywnych chmurach znad rzekomo zniszczonych ukraińskich reaktorów.
czytaj więcejnauka
Każdego roku pod koniec kwietnia serwisy informacyjne podają wiele tekstów o tematyce Czarnobylskiej. Rocznica katastrofy z 1986 roku każdorazowo od nowa rozbudza emocje i przyciąga uwagę czytelników artykułami o tematyce jądrowej, w tym również na temat czarnobylskiej strefy wykluczenia. Niestety znaczna część publikowanych treści jest obarczona licznymi mitami, stereotypami i błędami merytorycznymi. Wspaniałym przykładem jest dzisiejszy nominowany.
czytaj więcejnauka
Czarnobylskie pieski zostały przebadane pod kątem różnorodności populacji i ich pochodzenia. Wyniki badania opublikowano w marcowym numerze czasopisma naukowego „Science Advances”. Polskie media pobieżnie je już relacjonowały, można jednak odnieść wrażenie że bez uprzedniej lektury.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania biuletynu wydawanego przez Państwową Agencję Atomistyki „Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna”.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poprowadzi w tym tygodniu misję ekspercką do Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, aby wspomóc wysiłki na rzecz zapobiegania niebezpieczeństwu awarii jądrowej podczas obecnego konfliktu w kraju.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia DAZV poinformowała wczoraj wieczorem, iż na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie przebywają już żadne osoby z rosyjskich wojsk okupacyjnych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 46 » następne