Serwis informacyjny - Tagi: Czarnobyl

poprzednie « wiadomości (1-10) z 45 » następne

Rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla a kontrowersje wobec wyniku konkursu ABR2023

Wygrana profesora Roszkowskiego w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Uzasadnieniem antynagrody było zamieszczenie w podręczniku szkolnym do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji na temat katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Informacja na temat śmierci w wyniku promieniowania setek likwidatorów i tysięcy mieszkańców okolicznych terenów jest całkowicie błędna i ma swoje źródła w legendach oraz niczym nie popartych szacunkach. Mimo to, zauważyliśmy w komentarzach, że dla wielu osób wciąż bardziej miarodajne są internetowe historie niż oficjalne raporty instytucji. Z tego powodu postanowiliśmy wytłumaczyć jaka jest rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla i z czego wynikają różne, często sprzeczne informacje na ten temat.
czytaj więcej

ABR2023: w wyniku choroby popromiennej po katastrofie czarnobylskiej zmarły setki ratowników i tysiące mieszkańców

Podstawowym elementem odróżniającym publikacje naukowe i beletrystykę jest bazowanie na wiarygodnych źródłach i badaniach naukowych. Można założyć, że autorzy podręczników potrafią zweryfikować informacje i przyłożą szczególne starania, aby wyeliminować z nich wszelkie fałszerstwa. Niestety podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość” nie spełnia tych wymagań.
czytaj więcej

Ukraina uruchomiła Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa

Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa (CSFSF) znajduje się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i będzie do niego trafiać, po kilkuletnim schłodzeniu w basenach przechowawczych, paliwo z ukraińskich reaktorów WWER. Przechowalnik został zaprojektowany przez Holtec International na podstawie umowy z ukraińskim Energoatomem.
czytaj więcej

ABR2023: banderowcy planowali otruć mieszkańców wschodniej Ukrainy zubożonym uranem

Od początku trwania inwazji na Ukrainę tematem odmienianym przez wszystkie przypadki jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Już w pierwszych dniach konfliktu pojawiły się pierwsze akcje dezinformacyjne, wedle których na terenie Ukrainy miałaby być przechowywana broń jądrowa lub materiały do jej budowy, jak również fałszywe ostrzeżenia o radioaktywnych chmurach znad rzekomo zniszczonych ukraińskich reaktorów.
czytaj więcej

ABR2023: Łowili ryby w komorze reaktora

Każdego roku pod koniec kwietnia serwisy informacyjne podają wiele tekstów o tematyce Czarnobylskiej. Rocznica katastrofy z 1986 roku każdorazowo od nowa rozbudza emocje i przyciąga uwagę czytelników artykułami o tematyce jądrowej, w tym również na temat czarnobylskiej strefy wykluczenia. Niestety znaczna część publikowanych treści jest obarczona licznymi mitami, stereotypami i błędami merytorycznymi. Wspaniałym przykładem jest dzisiejszy nominowany.
czytaj więcej

MAEA udaje się z misją do Czarnobyla

Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poprowadzi w tym tygodniu misję ekspercką do Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, aby wspomóc wysiłki na rzecz zapobiegania niebezpieczeństwu awarii jądrowej podczas obecnego konfliktu w kraju.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 45 » następne