Serwis informacyjny
Ukraina uruchomiła Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa
Data dodania: piątek, 22 grudnia 2023, autor: nuclear.pl
Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa (CSFSF) znajduje się na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i będzie do niego trafiać, po kilkuletnim schłodzeniu w basenach przechowawczych, paliwo z ukraińskich reaktorów WWER. Przechowalnik został zaprojektowany przez Holtec International na podstawie umowy z ukraińskim Energoatomem.
Pierwotnie przechowalnik miał zostać uruchomiony w 2022 roku, pod koniec stycznia ub.r. informowaliśmy o rozpoczęciu kompleksowych testów CSFSF na zimno, bez wypalonego paliwa jądrowego, które trwały do 4 lutego. Pierwsze pojemniki zawierające wypalone paliwo z Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej miały trafić do magazynu pod koniec kwietnia, jednak obszar na którym się on znajdował został przejściowo zajęty przez Rosję w trakcie inwazji tego kraju na Ukrainę, co uniemożliwiło transport wypalonego paliwa.
Docelowo w przechowalniku znajdzie się 458 pojemników osłonowych HISTORM w wersji dostosowanej do geometrii paliwa WWER. Pomieszczą one 16 530 zużytych zestawów paliwowych, w tym 12 010 zestawów z reaktorów WWER-1000 i 4520 zestawów z WWER-440. Obecnie pojemniki HISTROM są produkowane przez Holtec w USA, jednak docelowo produkcja ma zostać zlokalizowana w Ukrainie.
W CSFSF będzie składowane paliwo z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej i Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej oraz zeszklone odpady wysokoaktywne pochodzące z przerobionego w Rosji ukraińskiego paliwa. Zaporoska Elektrownia Jądrowa posiada własny magazyn zużytego paliwa na miejscu, który został oddany do użytku w 2001 roku.
Planowany okres eksploatacji przechowalnika to sto lat. Zaraz obok znajduje się osobny suchy przechowalnik ISF-2 do którego od 2021 roku stopniowo przenoszone jest paliwo pochodzące z bloków RBMK.
Energoatom i Holtec podpisały umowę na budowę Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa w 2004 roku, projekt był wielokrotnie wstrzymywany ze względu na zmiany sytuacji politycznej na Ukrainie. Prace nad projektem wznowiono w 2014 roku. W styczniu 2016 roku podpisano aneks do umowy na budowę instalacji w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i dostawę systemów przechowywania suchych pojemników z paliwem jądrowym. Licencjonowanie i prace projektowe prowadzone były od roku 2017.
Na zdjęciu uroczystość otwarcia przechowalnika, w tle 14 pierwszych pojemników HISTROM, fot. Energoatom