Serwis informacyjny

Misja MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: czwartek, 1 września 2022, autor: nuclear.pl

Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej pod przewodnictwem Rafaela Grossiego rozpoczęła inspekcję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie.

Dyrektor generalny MAEA i jego zespół inspektorów przybyli do okupowanej przez Rosję elektrowni dopiero w czwartek po południu. Opóźnienie wynikało z trudności w dotarciu do obiektu znajdującego się na obszarach trwającego konfliktu militarnego.

Największa w Europie elektrownia jądrowa, składająca się z sześciu bloków WWER-1000, jest od początku marca okupowana przez rosyjskie wojsko, choć nadal obsługuje ją ukraiński personel.

Grossi i MAEA od miesięcy próbowały zorganizować misję do elektrowni i wezwali do wstrzymania wszelkich działań wojskowych na jej terenie i wokół niej. Grossi wielokrotnie informował, że sytuacja ta jest sprzeczna z wytycznymi MAEA dotyczącymi bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, a celem misji jest „przeprowadzenie niezbędnych działań związanych z bezpieczeństwem jądrowym i fizycznym” oraz próba „ustabilizowania sytuacji”.

- Zdajemy sobie sprawę z obecnej sytuacji, wzrosła aktywność wojskowa, w tym dziś rano. Zostałem poinformowany przez ukraińskie regionalne dowództwo wojskowe o tym i nieodłącznym ryzyku, ale biorąc pod uwagę zalety i wady, i będąc tak daleko, nie zatrzymujemy się - powiedział Grossi przemawiając do mediów, gdy wyruszał w ostatni etap podróży w dziś rano.


Podziel się z innymi


Komentarze