Serwis informacyjny

NuScale Power przejmie Spring Valley, aby skomercjalizować swój projekt reaktora modułowego

Data dodania: czwartek, 16 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma NuScale Power ogłosiła plany połączenia z firmą Spring Valley Acquisition Corp w celu stworzenia nowej „pierwszej w swoim rodzaju” organizacji, która ma przyspieszyć komercjalizację małego reaktora modułowego NuScale.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Nowa firma będzie nazywać się NuScale Power Corporation i przewiduje się, że w 60% będzie kontrolowana przez obecnego właściciela większościowego NuScale - firmę Fluor Corporation.

Przypominamy, iż projekt NuScale to ciśnieniowy reaktor wodny, w którym wszystkie komponenty są zintegrowane w jednym module o mocy 77 MWe. NuScale Power oferuje na rynku konfiguracje elektrowni jądrowych, pod marką VOYGR, składające się z czterech, sześciu lub dwunastu modułów.

W 2020 roku reaktor NuScale stał się pierwszym i jak dotąd jedynym projektem reaktora SMR, który otrzymał zatwierdzenie projektu przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego US NRC.

Demonstracyjna elektrownia jądrowa z reaktorami NuScale ma zostać zbudowana do 2029 roku na terenie Idaho National Laboratory. Ponadto NuScale Power podpisało do tej pory 19 umów lub porozumień dotyczących ewentualnej budowy elektrowni jądrowych z reaktorami NuScale w 11 krajach.   

Zgodnie z warunkami umowy o połączeniu, transakcja szacowana jest na 1,9 miliarda dolarów. NuScale spodziewa się przychodów z utworzenia nowej spółki na poziomie 413 mln USD, w tym spodziewanych 181 mln USD w inwestycjach takich firm jak Samsung C&T Corporation, DS Private Equity i innych.

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 roku po zatwierdzeniu jej przez akcjonariuszy Spring Valley i spełnieniu szeregu innych warunków formalnych. Po połączeniu nową spółką nadal będzie kierował obecny zarząd NuScale Power.


Podziel się z innymi


Komentarze